3 listopada 2009

Stop kłusownikom!

Po lipcowym śnięciu ryb w wodach Mazowsza trwa odnawianie rybostanu. 1 listopada rozpoczyna się okres ochronny suma, który potrwa do 30 czerwca.

Okresowy obręb ochronny suma – największej ryby słodkowodnej - obejmuje obszar Zalewu Zegrzyńskiego w okolicy mostu drogowego na Zegrzu. Przez cały rok ryby chronione są na Narwi (od zapory w Dębem do betonowego kolektora położonego poniżej zapory). Odławianie ryb w obrębach ochronnych jest przestępstwem. Ochrona ryb zgrupowanych w tych miejscach pozwala na odnowienie rybostanu, uzupełnianego regularnie przez Polski Związek Wędkarski. Malejąca populacja suma, ale także innych gatunków jest wynikiem działań kłusowników. Zadaniem Państwowej Straży Rybackiej jest ochrona miejsc, w których ryby gromadzą się na zimowisko. 

Zimą, mazowieckie łowiska ryb na Wiśle, Bugu, Narwi, Kanale Żerańskim i Jeziorze Zegrzyńskim są szczególnie narażone na ataki kłusowników, łowiących „na szarpaka”. Jest to najbrutalniejsza z metod nielegalnego połowu. Szarpakowcy odnajdują miejsca masowego gromadzenia się ryb – co w okresie zimowym jest bardzo łatwe – zrzucają niewielkie kotwice, które pod wpływem szarpnięcia wbijają się w rybę, nierzadko rozrywając ją. Zahaczona ryba często spada i przez kilka dni umiera - mówi Robert Kucyk, komendant wojewódzki Państwowej Straży Rybackiej. Kłusownicy wyławiają jedynie 30% pokaleczonych ryb. Metoda służy do wyławiania największych okazów ryb, które są bardzo cenne z perspektywy przedłużania gatunku. 

Państwowa Straż Rybacka Komendy Wojewódzkiej w Warszawie prowadzi przez cały rok akcje przeciwkłusownicze, działania prewencyjne, a także promuje sportową zasadę łowienia „złów i wypuść”. Jest to jednostka podporządkowana wojewodzie mazowieckiemu. Oprócz komendy wojewódzkiej ma posterunki terenowe w Warszawie, Ciechanowie, Ostrołęce, Małkinii, Płocku, Radomiu, Siedlcach i Wyszkowie.

Ivetta Biały
Rzecznik Prasowy Wojewody Mazowieckiego