23 października 2009
Będzie droga przez Legionowo!

Wojewoda mazowiecki wydał pozwolenie na budowę drogi krajowej nr 61 na odcinku przejścia przez Legionowo, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności.

Droga krajowa nr 61 liczy 257 km i jest jedną z najważniejszych na Mazowszu. Prowadzi ruch lokalny oraz tranzytowy pomiędzy województwami mazowieckim a podlaskim.

Rozbudowę drogi krajowej nr 61 na terenie Legionowa podzielono na trzy etapy: odcinek I - od granicy z Jabłonną do wiaduktu nad torami kolejowymi , odcinek II – wiadukt oraz odcinek III – od wiaduktu do ul. Wolskiej w Michałowie –Reginowie. W lipcu tego roku w Legionowie odbyły się konsultacje społeczne dotyczące jej przebudowy na odcinku I. Ten etap przebudowy liczy 1,374 km. - Mam nadzieję, że skończy się codzienna udręka mieszkańców Legionowa. Znikną weekendowe korki w drodze nad Zegrze i Mazury – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Przed wydaniem pozwolenia na budowę przeprowadzono ocenę oddziaływania na środowisko. Odcinek znajduje się w całości w terenie zabudowanym. Zgodnie z raportem o oddziaływaniu na środowisko zaprojektowano 1926 m ekranów 696 m po stronie lewej i 1230 po stronie prawej, wysokości od 4 do 6,5 m. Po obydwu stronach drogi będzie wybudowany chodnik, a po stronie północno-zachodniej ścieżka rowerowa.

Mieszkańcy powiatu od dawna czekają niecierpliwie na rozbudowę tej drogi. Obecny układ komunikacyjny na tym odcinku powoduje znaczne spowolnienie ruchu w czasie szczytu porannego i popołudniowego. Od lat władze miasta oraz powiatu zabiegają o jej jak najszybszą realizację. Mimo groźby wykreślenia inwestycji z planów budżetowych lobbing samorządowców odniósł jednak skutek.

- To naprawdę dobra wiadomość dla wszystkich mieszkańców powiatu legionowskiego - powiedział starosta Jan Grabiec. - Cieszę się, że zabiegi samorządowców i dobra współpraca z władzami wojewódzkimi przynoszą skutek. Droga 61 to jedna z najważniejszych arterii. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych trzech lat zostanie przebudowana na całym odcinku leżącym w powiecie legionowskim.

Inwestycja ma się rozpocząć w lutym 2010 r., a jej zakończenie planowane jest na czerwiec 2011 r. Będzie kosztować 58,4 mln zł.