14 września 2009

Dary Ziemi

Wieńce ze złoconych kłosów, owoców spowitych w jesiennym słońcu, grzybów pachnących wrzosem. Owoce pól i sadów. Plony ziem serockich gospodarzy. Z wdzięczności owych gospodarzy za urodzaj, udane żniwa i powodzenie na roli organizowane jest co roku Święto Darów Ziemi w Woli Kiełpińskiej.

Nie inaczej było w tym roku. Rolnicy, sadownicy, plantatorzy – przynieśli do kościoła wieńce i dary pól. Mszę świętą, na której obecni byli przedstawiciele samorządów, dyrektorzy szkół, kierownicy jednostek organizacyjnych, radni Rady Miejskiej, a także poczty sztandarowe, celebrował ksiądz kanonik Tadeusz Wołowiec – proboszcz parafii w Woli Kiełpińskiej. Podczas Eucharystii kapłan w imieniu tych gospodarzy, których praca wiąże się z uprawą roli, złożył na Ołtarzu dziękczynienie za urodzaj i obfitość plonów. To dziękczynienie ukoronowało potem zdumiewające Ave Maria, zaintonowane przez Eleni. 
Po Liturgii korowód z darami i sztandarami przeszedł na plac koło kościoła, gdzie organizowany był festyn z okazji Święta Darów Ziemi.
 

Foto
Msza Św.
Źródło: www.serock.pl


Pod dachami stoisk – drewniane rzeźby, barwne wiatraczki, niezapomniane obwarzanki, wata cukrowa. Tu i ówdzie dzieci biegające z kolorowymi balonami. Na ich twarzach – zdumienie, że oto towarzyszą rodzicom w czymś ważnym. Bo przecież to nie festyn jak wiele innych. To uroczystość, która jest uwieńczeniem całorocznej trudnej pracy rolników, gdzie przenikają się tradycja, obrzędowość, celebracja.

Owe wartości pielęgnowane są w serockich domach. Dowodem na to jest nowa publikacja Urzędu Miasta i Gminy w Serocku, pt. „Serock kulinarnie”. To nie tradycyjny poradnik kulinarny, choć przepisy na potrawy stanowią jego pewną oś, ta książka jest opowieścią o byciu w domu.
Pomysł na album zrodził się przed rokiem, kiedy uczestniczyliśmy w konkursie współorganizowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich. Pani Cecylia z kociołkiem do syta, Pani Janina z cepeliami, Pani Małgorzata z pyzami z serem, Pani Halina ze smalcem w żeberkach. Stoły spowite aromatem potraw, ale także zapachem tradycji, zwyczajów.
Okazuje się bowiem, że przygotowanie posiłków, jak i ich spożywanie jest w polskich domach swoistą celebracją .
 

Foto
Dary Ziemi
Źródło: www.serock.pl


To domy, w których wciąż zasiada się do wspólnych posiłków, domy, gdzie na zimę przygotowuje się przetwory, a na niedzielę piecze ciasto. Tu świat toczy się zgodnie z rytmem zmieniających się pór roku.
Opowieść zaczyna się wraz z przekroczeniem progu, kończy, kiedy w ostatnim pomieszczeniu zgaśnie światło. Ale pomiędzy jednym, a drugim z tych wydarzeń dzieją się wyjątkowe sprawy.
Ta książka jest właśnie o takich wielkich – małych sprawach, dziejących się pod serockim niebem.

Bohaterki albumu otrzymały z rąk burmistrza Sylwestra Sokolnickiego, autorski egzemplarz albumu. Publikację można było nabyć kupując cegiełkę przy stoisku Zespołu Gminnych Świetlic Socjoterapeutycznych i wspomagając ich podopiecznych. 
Pod stoiskami znajome twarze – pań, które w albumie dzieliły się swoimi przepisami, a tego dnia serwowały przedstawione w albumie potrawy, członkiń Koła Gospodyń Wiejskich ze Skubianki z ich „Rzeczpospolitą babską”, czy działaczy ze stowarzyszenia sympatyków Nowej Wsi.

Na scenie najpierw gospodarze gminy – Burmistrz Sylwester Sokolnicki i Przewodniczący Rady Miejskiej – Artur Borkowski, ksiądz Tadeusz Wołowiec, Wicestarosta Legionowski – Janusz Kubicki oraz goście z zaprzyjaźnionej litewskiej Ignaliny. Witający przybyłych, dzielący poświęcony na Eucharystii chleb. 
 

Foto
Rozpoczęcie pikniku
Źródło: www.serock.pl


Potem koncert Eleni. Cisza przywołująca Ave Maria. Dziękczynienie i prośby zebrane w modlitwie. Publiczność śpiewająca ponadczasowe utwory – „Nic miłości nie pokona”, „Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca”, „Miłość jak wino”. 
 

Foto
Eleni
Źródło: www.serock.pl


Wręczenie nagród finalistom różnorodnych konkursów: na „Bezpieczne gospodarstwo rolne”, „Ziele roku”, „Najlepszą potrawę z ziemniaka”, „Najlepszą potrawę tradycyjną”. Uhonorowanie uczestników konkursu na najszybsze przecięcie drewnianego bala piłą. 
Występy gości z Ignaliny – inność kultur zjednoczona w muzyce. 
Folklor na scenie, czyli skoczne polki, czy nostalgiczne kujawiaki Ludowego Zespołu Artystycznego „Serock”. 
Na koniec – występ dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Woli Kiełpińskiej. 
 

Foto
Polka
Źródło: www.serock.pl


Pozostają wspomnienia i zapachy warzyw, zbóż, potraw przywoływanych przez pamięć. 
I owoce lata zastygłe na fotografiach.

Źródło: www.serock.pl