13 sierpnia 2009

Święto Kombatanta

Z okazji Święta Kombatanta, 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz zbliżającego się święta Wojska Polskiego w Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” odbyło się spotkanie z osobami biorącymi czynny udział w II Wojnie Światowej.

Wojennych bohaterów przywitał dyrektor DPS Paweł Rzempołuch. Wśród gości nie zabrakło zasłużonych kombatantów, a także wicestarosty Janusza Kubickiego i zastępcy prezydenta Legionowa Krzysztofa Chrzanowskiego.
 

Foto
Zebrani goście


Erazm Domański, kustosz legionowskiego muzeum, przypomniał przebieg Powstania Warszawskiego na terenie powiatu legionowskiego. Prezentację zakończył pokaz filmu „Obroża”.
 

Foto
Pokaz filmu "Obroża"


Wicestarosta wręczył uczestnikom Powstania Warszawskiego podziękowania w formie pamiątkowych tabliczek. Wyróżnieni zostali:

Pani Irena Bańkowska – łączniczka w komendzie dowódcy powstania gen. Antoniego Chruściela. Po upadku powstania znalazła się w obozach jenieckich w Niemczech, odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
 

Foto
Pani Irena Bańkowska odbiera pamiątkową tabliczkę


Pani Halina Dobrowolska – pseudonim „Anita Nitówna”, łączniczka w okręgu Śródmieście Południowe.

Pani Halina Jagielnicka – pseudonim „Halina”, łączniczka w zgrupowaniu Baza Lotnicza, okręg Śródmieście.

Pan Jerzy Kubalski – pseudonim „Kruk”, żołnierz AK, szeregowy, brał udział w akcji „Burza”, zgrupowany w I rejonie VI obwód AK „Obroża”, 2 batalion, VII Kompania, odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, odznaką Weterana Walk o Niepodległość.

Pani Irena Nawrocka – pseudonim „Ina Wojna”, łączniczka w okręgu Śródmieście Południowe. Ponadto pani Irena jest najstarszą w Polsce mistrzynią olimpijską we florecie.

Pani Anna Nitka – pseudonim „Anna”, sanitariuszka i pielęgniarka, odbyła przeszkolenie bojowe i sanitarne, obwód VI.

Pan Jerzy Pakulski – pseudonim „Wojtek”, żołnierz AK, kapral, zgrupowanie przy kościele św. Katarzyny na Służewcu, potem w oddziałach leśnych lasu kabackiego, do końca powstania w lasach chojnowskich, odznaczony krzyżem Powstańca.

Pani Maria Pietruska-Homerska – łączniczka i sanitariuszka w batalionie „Ruczaj”, działającym w Obwodzie I Śródmieście, należącym do grupy Śródmieście Południowe dowodzonego przez ppłk. „Sławbora” (Jana Szczurka-Cergowskiego). Wywieziona po zakończeniu powstania do stalagu w Sandbostel, a potem do obozu w Oberlagen.

Pani Barbara Potyra – pseudonim „Baśka”, łączniczka w 1 batalionie Legionowo, w I Rejonie Marianowo-Brzozów, VII Obwodu „Obroża” Okręgu Warszawskiego AK, udział w konspiracji w Szarych Szeregach.

Pan Tadeusz Szurmak – pseudonim „Surma”, kapitan, zgrupowanie pułk „Baszta”, kompania OS5, obwód Mokotów.

Pani Bogusława Wilcz-Komorowska – pseudonim „Bogna”, łączniczka i sanitariuszka w 1 batalionie Legionowo, w I Rejonie Marianowo-Brzozów VII Obwodu „Obroża” Okręgu Warszawskiego AK, w Wojskowej Służbie Kobiet w 1 Batalionie.

Pani Anna Pakulska – sanitariuszka, w zgrupowaniu nad jeziorkiem Czerniakowskim, potem w lasach kabackich, odbyła przeszkolenie sanitarne, potem sama szkoliła sanitariuszki na ul. Chełmskiej.

Pan Rafał „Sowiński” - pseudonim „Argus”, działał w oddziale zgrupowanym w budynku Lardellego przy ul. Mokotowskiej, potem w elektrowni na Powiślu. Był trenerem tenisa, jego uczniem był między innymi Aleksander Kwaśniewski.

Pani Maria Filipek – pomagała powstańcom zgrupowanym w kamienicy na Karolkowej – przepisała na maszynie odezwę do powstańców, pomagała rannym wychodzącym pod koniec powstania.

Pani Halina Michel-Pijska – pomagała powstańcom zgromadzonym na Starym Mieście i wokół Cytadeli, przynosiła im jedzenie.


Pani Irena Bańkowska łamiącym się głosem przedstawiła zebranym swoje wspomnienia z okresu powstania. Sposób, w jaki mówiła sprawił, że wielu gości ukradkiem ocierało łzy wzruszenia. Sama pani Bańkowska pod koniec swojego wystąpienia nie kryła łez.



Foto
Pani Irena Bańkowska


Z kolei pani Bronisława Mazur, która w Powstaniu Warszawskim uczestniczyła jako harcerka, opowiedziała o swoich działaniach w trakcie powstania oraz o tym, w jaki sposób włączyła się w działania konspiracyjne. Ponadto wręczyła drobne pamiątki pani Barbarze Potyrze, pani Hannie Krynickiej i pani Marii Starszewskiej.
 

Foto
Pani Bronisława Mazur


Na koniec głos zabrała przedstawicielka DPS „Kombatant”, pani Irena Krzyżanowska. Podziękowała ona wszystkim gościom za obecność oraz zaangażowanie w sprawy kombatantów. Wręczyła im również pamiątkowe upominki. Odczytała również wiersz napisany przez nieżyjącego już niestety mieszkańca DPSu. 
 

Foto
Pani Irena Krzyżanowska


Jako ostatni przemówił Stanisław Mandykowski, który z wielkim uczuciem opowiedział o ogromnej roli, którą odegrali Powstańcy. Zaznaczył również, że niezmiernie istotne jest pamiętanie o historii naszego kraju oraz o przekazywaniu wiedzy historycznej kolejnym pokoleniom.
 

Foto
Pan Stanisław Mandykowski