12 sierpnia 2009
Workcamp w Wieliszewie

177 worków śmieci zebrali w ubiegłym roku wokół Jeziora Zegrzyńskiego uczestnicy wieliszewskiego workcampu. Od 9 sierpnia w Gminie Wieliszew przebywa druga grupa młodzieży z całego świata.

W niedzielę, 9 sierpnia do Gminy Wieliszew przyjechało 15 młodych ludzi ze wszystkich stron świata. To druga tura workcampu, w którym uczestniczą osoby z odległych stron Europy i świata: Korei Płd., Tajwanu, Turcji, Maroka, Hiszpanii, Niemiec, Francji, Rosji, Ukrainy, Litwy i Serbii. 
Obecna edycja jest już piątym tego rodzaju projektem realizowanym w Gminie Wieliszew. Tak jak w poprzednich latach wszyscy przybysze pracują na rzecz wspólnoty, która ich gości zapewniając wyżywienie i zakwaterowanie. Wieliszewski projekt ma charakter ekologiczny – jego uczestnicy mają za zadanie posprzątać teren Gminy ze śmieci pozostawionych głównie przez turystów.

We wtorek, 11 sierpnia, wolontariusze z workcampu sprzątali okolice Rezerwatu Wieliszewskie Łęgi znajdując w lesie dwa zwałowiska śmieci. Odpady pozostawione przez – delikatnie określając – nieodpowiedzialną osobę zapełniły cały kontener. To największe, jak dotąd, znalezisko tegorocznego workcampu, jednak mimo tego raczej wstydliwego odkrycia statystyka wciąż jest dla nas korzystna – w porównaniu z poprzednimi latami obecnie znajdujemy na terenie Gminy o ok. 20% mniej porzuconych śmieci. Niewątpliwie na taki wynik miała wpływ pogoda, która spowodowała, że niewiele osób zdecydowało się na plażowanie nad Jeziorem Zegrzyńskim, mamy jednak nadzieję, iż wysiłki mające na celu propagowanie ekologii również odniosły skutek.

W ubiegłym roku, dwie kilkunastoosobowe grupy workcampu, w ciągu 16 dni roboczych zebrały wokół Jeziora Zegrzyńskiego łącznie 177 worków śmieci. Poza pracą nasi goście zwiedzali Polskę oraz integrowali się z mieszkańcami Gminy Wieliszew. Byli na wycieczce w Kazimierzu Dolnym i Janowcu, spływali kajakami Narwią i Wkrą, poznawali historię i zabytki Warszawy. Rozegrali mecz z reprezentacją Gminy Wieliszew, zakończony sprawiedliwym remisem 3-3. Uczestniczyli w organizowaniu Wieliszewskiego Festiwalu Folkowo-Szantowego, podczas którego zaprezentowali przedstawienie o tematyce ekologicznej. W tym roku również nie zabraknie atrakcji i emocji.
Workcamp to międzynarodowe obozy trwające zazwyczaj od 2 do 3 tygodni, przeznaczone dla młodych osób, które chcą poświęcić swój wolny czas na pracę społeczną. W projekcie uczestniczą najczęściej ludzie w wieku 18-26 lat. Grupy, zwykle 10-15 osobowe, tworzą przedstawiciele różnych narodowości. Każdy kraj reprezentowany jest najczęściej przez jedną lub dwie osoby. Językiem obowiązującym na workcampach jest zazwyczaj angielski lub język kraju, w którym odbywa się obóz. Wolontariusze nie tylko razem pracują, ale także wspólnie mieszkają, gotują i organizują sobie wolny czas. Mają też szansę na sprawdzenie się w nowej sytuacji, pogłębienie wiedzy o świecie i rozwinięcie umiejętności pracy w grupie.

Źródło: UG Wieliszew
 

Foto
Druga grupa workcampu po uprzątnięciu „śmieciowego problemu”