Zaprzyjaźnieni Włosi z Graffignano oraz młodzież z Europy, Afryki i Azji zagoszczą przez kilka najbliższych tygodni w gminie Wieliszew.
42-osobowa delegacja z zaprzyjaźnionego Graffignano będzie przebywać w Wieliszewie od 19 do 30 lipca. Zapoznają się z walorami powiatu legionowskiego, nieskażona przyrodą i polską historią. W planach są wycieczki do Białowieskiego Parku Narodowego, gdzie obejrzą Rezerwat Pokazowy Żubrów i Muzeum Przyrodniczo-Leśne, do Oświęcimia, gdzie zwiedzą Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, do Twierdzy Modlin.
Poza tymi wydarzeniami w programie znalazły się zwiedzanie Gmin: Wieliszew, Jabłonna, Serock, miast: Legionowo, Pułtusk, Warszawa, spotkania z ich władzami i powiatu legionowskiego, międzypaństwowy towarzyski mecz piłki nożnej, spotkania z mieszkańcami miejscowości zaangażowanych w godne przyjęcie zagranicznych gości.
Z kolei 24 lipca do Wieliszewa przyjeżdża grupa 15 młodych ludzi ze wszystkich stron świata: Korei Płd., Tajwanu, Turcji, Maroka, Hiszpanii, Niemiec, Francji, Rosji, Ukrainy, Litwy i Serbii. W niedzielę, 9 sierpnia, wymieni ją także 15-osobowa, równie wielonarodowa, grupa młodzieży. To już piąty workcamp w Gminie Wieliszew. Tak jak w poprzednich latach wszyscy przybysze będą pracowali na rzecz wspólnoty, która ich gości zapewniając wyżywienie i zakwaterowanie. Wieliszewski projekt ma charakter ekologiczny – jego uczestnicy mają za zadanie posprzątać teren Gminy ze śmieci pozostawionych głównie przez turystów.
W ubiegłym roku, dwie kilkunastoosobowe grupy workcampu, w ciągu 16 dni roboczych zebrały wokół Jeziora Zegrzyńskiego łącznie 177 worków śmieci. Poza pracą nasi goście zwiedzali Polskę oraz integrowali się z mieszkańcami Gminy Wieliszew. Byli na wycieczce w Kazimierzu Dolnym i Janowcu, spływali kajakami Narwią i Wkrą, poznawali historię i zabytki Warszawy. Rozegrali mecz z reprezentacją Gminy Wieliszew, zakończony sprawiedliwym remisem 3-3. Uczestniczyli w organizowaniu Wieliszewskiego Festiwalu Folkowo-Szantowego, podczas którego zaprezentowali przedstawienie o tematyce ekologicznej. W tym roku również nie zabraknie atrakcji i emocji.
Workcamp to międzynarodowe obozy trwające zazwyczaj od 2 do 3 tygodni, przeznaczone dla młodych osób, które chcą poświęcić swój wolny czas na pracę społeczną. W projekcie uczestniczą najczęściej ludzie w wieku 18-26 lat. Grupy, zwykle 10-15 osobowe, tworzą przedstawiciele różnych narodowości. Każdy kraj reprezentowany jest najczęściej przez jedną lub dwie osoby. Językiem obowiązującym na workcampach jest zazwyczaj angielski lub język kraju, w którym odbywa się obóz. Wolontariusze nie tylko razem pracują, ale także wspólnie mieszkają, gotują i organizują sobie wolny czas. Mają też szansę na sprawdzenie się w nowej sytuacji, pogłębienie wiedzy o świecie i rozwinięcie umiejętności pracy w grupie.
Mariusz Kraszewski
koordynator ds. promocji
Paweł Kownacki
koordynator projektu
( tel.: 0 510 109 109, mail: promocja@wieliszew.pl )