30 marca 2009
Muzyczne spotkanie z Anną Seniuk

W piątek, 27 marca, o godz. 19.00, w sali widowiskowej Urzędu Gminy Wieliszew odbyło się kolejne z cyklu Muzycznych Spotkań.

Tym razem wystąpiła Anna Seniuk, która przedstawiła poezję miłosną takich autorek, jak: Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Wisława Szymborska, Ludmiła Marjańska, Małgorzata Hillar. Towarzyszył jej Kwartet OPIUM tworząc z kompozycji Debussy’ego, Piazzolli, Głazunowa i Małeckiego nastrojowe tło dla recytowanych wierszy.

Anny Seniuk przedstawiać nie trzeba, ale warto przypomnieć młodszemu pokoleniu: urodzona w Stanisławowie aktorka teatralna i filmowa na stałe wpisała się do historii polskiej telewizji dzięki roli w Czterdziestolatku. Wystąpiła w ponad 50 produkcjach kinowych i telewizyjnych, jednak jej życiowym powołaniem od zawsze był i pozostaje do dziś teatr.

Zadebiutowała na scenie rolą Irmy w Wariatce z Chaillot J. Giraudoux w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie w roku 1964, tuż po ukończeniu krakowskiej PWST. W latach 1964-1970 była aktorką Starego Teatru w Krakowie. Następnie wchodziła w skład zespołów Teatru Ateneum (1970-1974, 1991-2003), Teatru Powszechnego w Warszawie (1977-1982) i Teatru Polskiego (1982-1991). Od roku 2003 występuje w Teatrze Narodowym w Warszawie. Występowała także w Teatrze Telewizji, w filmach i w licznych serialach. Niezapomnianą kreację aktorską Madzi Karwowskiej stworzyła w jednym z najpopularniejszych polskich seriali telewizyjnych: Czterdziestolatku i Czterdziestolatku 20 lat później w reżyserii Jerzego Gruzy. Współpracuje z Teatrem Polskiego Radia od lat 70. XX w. Do tej pory zagrała ponad 40 ról radiowych, wśród nich znalazły się także słuchowiska dla dzieci.
Otrzymała wiele nagród. W 1979 została nagrodzona Nagrodą Prezesa Rady Ministrów II stopnia za stworzone kreacje aktorskie. Laureatka Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza - przyznawanej przez redakcję miesięcznika "Teatr" (sezon 1991/1992) za rolę Dulskiej w Moralności Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej w Teatrze TV.

Kwartet smyczkowy OPIUM to zespół, istniejący na rynku muzycznym od 2004 roku. Przez ten czas, zdążył wyrobić sobie silną pozycję wśród polskich zespołów kameralnych, biorąc udział w wielu festiwalach i koncertując na terenie całego kraju. Tworzy go czwórka absolwentów warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina, którzy muzyczne szlify zdobywali pod kierunkiem wybitnych polskich, i zagranicznych instrumentalistów.

OPIUM to nazwa dla kwartetu smyczkowego dość nietypowa, jednak muzycy, z założenia nie chcą być kojarzeni z zespołem wykonującym tylko muzykę poważną. Kameraliści wysoko cenią sobie klasyczne wykształcenie, jednak poza żelaznym repertuarem kwartetowym, w kręgu ich zainteresowań znajduje się również muzyka rozrywkowa. Nazwy OPIUM nie należy więc tłumaczyć jednoznacznie, choć, jak muzycy podkreślają, dobra muzyka może, a nawet powinna stać się narkotykiem... OPIUM stale współpracuje z polskimi artystami; (aktorami, kompozytorami i aranżerami) stawiając sobie za najważniejszy cel promocję polskiej, współczesnej twórczości kameralnej. Ponadto, do głównego nurtu działalności kwartetu należy zaliczyć; poszukiwanie oryginalnych aranżacji, oraz tworzenie programów autorskich w oparciu o własne scenariusze, (w tym również koncertów o charakterze poetycko-muzycznym).
 

Foto
Poezja w wykonaniu Anny Seniuk hipnotyzowała publiczność