19 lipca 2012
Modlin – nowa szansa dla powiatu

Nowo otwarty Port Lotniczy Warszawa-Modlin dla osób mieszkających na naszym terenie oznacza nie tylko krótszą drogę na lotnisko, ale również nowe miejsca pracy.

Terminal nowego lotniska obejmuje powierzchnię 12 066,3 m2: trzy kondygnacje, na których znajdują się 22 stanowiska odprawy biletowo-bagażowej, 10 stanowisk kontroli paszportowej, stanowisko odprawy dla bagażu ponadnormatywnego oraz cztery poczekalnie odlotowe. Szacuje się, że w ciągu roku port lotniczy obsłuży około dwa miliony pasażerów – ok. 5 000 w ciągu doby. Lotnisko pracować będzie 24 godziny na dobę, co przy tak dużej liczbie obsługiwanych pasażerów oznaczać będzie konieczność zwiększenia obsady stanowisk portu. 

Docelowo pasażerów do lotniska dowozić będą pociągi linii lotnisko-lotnisko. Do tego czasu osoby podróżujące do portu lotniczego w Modlinie dojeżdżać będą pociągami relacji Warszawa-Legionowo-Modlin do stacji kolejowej w Modlinie, a stamtąd przewiezieni zostaną na lotnisko nowoczesnymi autobusami oznaczonymi barwami Kolei Mazowieckich. 

Foto
 


Co dla mieszkańców powiatu legionowskiego oznacza uruchomienie Portu Lotniczego Warszawa-Modlin? 

Przede wszystkim nowe lotnisko umiejscowione jest zdecydowanie bliżej powiatu legionowskiego niż Okęcie, a co za tym idzie, czas podróży naszych mieszkańców z domu na lotnisko i z lotniska do domu jest znacznie krótszy. 
Port Lotniczy Warszawa-Modlin jest również szansą na rozwój infrastruktury powiatu legionowskiego. W przyszłości powstaną nowe hotele, restauracje, puby, kawiarnie, zmodernizowane zostaną także drogi dojazdowe do lotniska, ułożona ma zostać bocznica, dzięki której pociągi będą dojeżdżać bezpośrednio do lotniska. 
Ponadto planowane zwiększenie obsady lotniska oraz uruchamiane na terenie i wokół portu lotniczego sklepy i punkty usługowe stworzą nowe miejsca pracy, również dla mieszkańców powiatu legionowskiego.