5 lipca 2005

Praca w samorządach: Jawnie i konkurencyjnie

27 czerwca Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie ustawy o pracownikach samorządowych. Nowelizacja wprowadza zmiany, które dotyczą przede wszystkim otwartości i konkurencyjności naboru na stanowiska w administracji samorządowej.

Ustawa czeka na opublikowanie w Dzienniku Ustaw. Zacznie obowiązywać po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
Nowe przepisy stanowią, że informacje o wolnych miejscach pracy w samorządach terytorialnych będą musiały być umieszczone m.in. w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na tablicy informacyjnej w danym urzędzie. Ogłoszony do wiadomości publicznej będzie musiał być też wynik postępowania wraz z jego uzasadnieniem.

Jawne mają też być nazwiska wszystkich kandydatów starających się o pracę w samorządach. Publikowane będą również nazwiska i adresy osób, które zostały wybrane na stanowiska.

Zgodnie z nowelą, nabór kandydatów na stanowiska urzędnicze organizują kierownicy tych jednostek.

Nowelizacja ustawy wprowadza zasadę, że pracownikami samorządowymi są również osoby zatrudnione w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, nie będące nauczycielami.

Zgodnie z ustawą, pracownikiem samorządowym może być tylko osoba posiadająca średnie wykształcenie, nie karana za przestępstwa umyślne i ciesząca się nieposzlakowaną opinią.

Nowela wprowadza dodatkowe wymagania dla pracowników samorządowych zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych. Muszą oni posiadać łącznie co najmniej dwuletni staż pracy na stanowiskach urzędniczych w jednostkach samorządu (lub w służbie cywilnej, zagranicznej, za wyjątkiem stanowisk obsługi, w innych urzędach państwowych, z wyjątkiem stanowisk pomocniczych i obsługi, lub na kierowniczych stanowiskach państwowych) oraz posiadać wykształcenie wyższe.

Nie zmienią się natomiast zasady wynagradzania pracowników samorządowych. Są one określone w nadal obowiązujących aktach wykonawczych tj. rozporządzeniu Rady Ministrów ws. zasad wynagradzania i wymagań kwalifikacyjnych pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich oraz rozporządzeniu Rady Ministrów ws. zasad wynagradzania i wymagań kwalifikacyjnych pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych samorządu terytorialnego.

źródło: www.pap.pl
5 lipiec 2005 r.