12 września 2008
Odsłonięcie pomnika i wręczenie sztandaru
W niedzielę 7 września 2008 r. 1 Legionowski Batalion Zaopatrzenia otrzymał swój sztandar, a na terenie jego koszar odsłonięto ponownie Pomnik ku czci Poległych Żołnierzy z 2 Pułku Saperów Kolejowych.

Wykonanie sztandaru i restaurację pomnika wsparło finansowo miasto Legionowo. Sztandar został przekazany na ręce pana ppłk Zenona Dąbrowskiego dowódcy legionowskiego batalionu zaopatrzenia 1 Warszawskiej Dywizji w Legionowie.

Ojciec i Matka Sztandaru (Bronisława Mazur i Zbigniew Pryszmont)

Po ceremonii przekazania sztandaru zebrani udali się na teren koszar 1 WDZ w Legionowie, gdzie został odsłonięty pomnik ku czci Poległych Żołnierzy z 2 Pułku Saperów Kolejowych. Zebrani goście złożyli pod nim okazałe wieńce.

Starosta składa wieniec pod odrestaurowanym pomnikiem

Obecnie w koszarach 2 Pułku stacjonuje 1 Legionowski Batalion Zaopatrzenia, którego dowództwo wystąpiło w 2007 r. do Wiesława Karnasiewicza, Przewodniczącego Rady Miasta Legionowo z inicjatywą odrestaurowania zniszczonego w czasie okupacji pomnika oraz nadania sztandaru dla batalionu. Pomnik do 1939 r. był jednym z najważniejszych miejsc uroczystości patriotycznych garnizonu Legionowo i wojsk saperskich. W znacznej części zachowany do dziś, składał się z obelisku zwieńczonego orłem niepodległościowym z rozpostartymi skrzydłami, na którym umieszczono plakietę krzyża Virtuti Militari i napis - „Poległym z 2 P. Sap. Kol.” informujący, że został poświęcony saperom z 2 Pułku.

Defilada na Rynku Miejskim w Legionowie

Władze miasta poparły inicjatywę żołnierzy i po roku prac konserwatorskich pomnik został odsłonięty na terenie koszar. Jak dawniej, tak i teraz będzie miejscem patriotycznych uroczystości garnizonu wojskowego i Legionowa. Uroczystość odsłonięcia odbyły się 7 września 2008 r. o godz. 16.00 i poprzedzone zostały nadaniem sztandaru dla 1. Legionowskiego Batalionu Zaopatrzenia na Rynku Miejskim w Legionowie.