24 stycznia 2006
Świat w samorządach
Ponad połowa polskich samorządów ma partnerów zagranicznych. „Specyfiką tego partnerstwa są kontakty międzyludzkie.

Od wielu lat najchętniej wybieranymi partnerami są samorządy z Niemiec. Ponad 60 proc. samorządów współpracujących znalazło tam co najmniej jednego partnera. Na drugim miejscu jest Ukraina, co stanowi dużą zmianę w porównaniu z rokiem 2000. Co piąta jednostka współpracująca ma swojego partnera na Ukrainie. Jest to związane z procesem członkostwa w Unii, z bliskością geograficzną i kulturową. Z przeprowadzonych przez Instytut Spraw Międzynarodowych badań wynika, że polskie samorządy najchętniej współpracują z państwami europejskimi, głównie ze względu na bliskość geograficzną. Mają partnerów we Francji, Czachach, a także na Węgrzech, Litwie, Słowacji. Nie oznacza to jednak, że współpraca z samorządami państw bardziej odległych jest niemożliwa. Najwięcej kontaktów pozaeuropejskich notuje się z samorządami USA, Chinami i Izraelem.

Wspólne działania dotyczą najczęściej takich sfer jak kultura, edukacja, turystyka, sport, w mniejszym stopniu ochrona środowiska. Wśród najczęściej podejmowanych przedsięwzięć znajdują się: wymiana młodzieży, wymiana zespołów folklorystycznych, turystyka, gospodarka. Wspólnymi inicjatywami są tzw. dni miast, konferencje gmin bliźniaczych, czy też inne przedsięwzięcia dające możliwość wymiany doświadczeń.

Źródło: PAP