14 lutego 2006

Europejski Program Pomocy Żywnościowej

W lutym 2006 rozpoczęły się pierwsze dostawy żywności w ramach Europejskiego Programu Pomocy Żywnościowej (PEAD) 2006.

Do końca października, Banki Żywności realizując ten program, przyjmą aż 43 tysiące ton produktów spożywczych z przeznaczeniem na dożywianie osób potrzebujących.

Program PEAD funkcjonuje w Polsce od 2004 roku, a w Unii Europejskiej od 1987 roku. Skierowany jest do organizacji pozarządowych działających na polu pomocy społecznej. W tym roku program z upoważnienia Federacji Polskich Banków Żywności realizuje 28 Banków Żywności, które wskazały 35 magazynów na terenie całej Polski, gdzie dostarczana jest żywność. Gotowe produkty spożywcze są przekazywane przez Banki Żywności do ponad 2500 organizacji charytatywnych, prowadzących dożywianie.
Produkty, które w tym roku trafią do potrzebujących to: mąka pszenna, makaron, ser podpuszczkowy dojrzewający, ser topiony, mleko UHT, ryż biały długoziarnisty, kasza jęczmienna, cukier. Wszystkie produkty dystrybuowane w ramach Programu są wyraźnie oznaczone "POMOC UE" oraz Program "Dostarczanie żywności dla najuboższej ludności Unii Europejskiej 2006". Znajduje się na nich też wyraźna informacja "Artykuł nie jest przeznaczony do sprzedaży".

W związku z planowaną reformą polityki rolnej w UE, przekazywanie części nadwyżek interwencyjnych organizacjom społecznym jest dziś zagrożone. Banki Żywności w całej Europie zwróciły się do eurodeputowanych o wsparcie organizacji społecznych w działaniach na rzecz utrzymania i wzmocnienia programu PEAD w Europie.

14 lutego o godz. 15.30 w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się konferencja prasowa europejskich Banków Żywności oraz europarlamentarzystów, którzy już zadeklarowali swoje zainteresowanie wspieraniem tej inicjatywy. Konferencja będzie połączona z akcją zbierania kolejnych podpisów europarlamentarzystów pod oświadczeniem nr 75/2005. W spotkaniu w Strasburgu udział wezmą także przedstawiciele Federacji Polskich Banków Żywności.

Źródło: www.ngo.pl