6 lutego 2006
Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro
Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego organizuje dwa konkursy dla uczniów szkół z terenu województwa mazowieckiego.

Pierwszy z nich jest Konkursem Plastycznym, w którym mogą wziąć udział uczniowie klas IV, V i VI szkół podstawowych. Konkurs obejmie obszar całej Polski, podzielonej na siedem regionów. Półfinały rozegrane zostaną w obrębie poszczególnych regionów. Zwycięzcy półfinałów rywalizować będą w trakcie finału ogólnopolskiego o I NAGRODĘ VII EDYCJI KONKURSU.

Wszystkich uczestników konkursu zapraszamy tym razem do odbycia podróży w głębiny dawnych mórz. Mamy nadzieję, że
podczas wyprawy spotkacie się z tajemniczymi i zagadkowymi zwierzętami, które obecnie znane są już tylko jako skamieniałości. Prosimy o zachowanie ostrożności w czasie zwiedzania mulistego, kambryjskiego dna (świat trylobitów). Życzymy udanych łowów w dewońskim świecie ryb pancernych – uwaga na szybkie drapieżniki! Pod żadnym pozorem nie przeszkadzajcie amonitom, nie płoszcie ławic belemnitów i co najważniejsze, nie dokarmiajcie ichtiozaurów i plezjozaurów! Zbliżanie się do nich może być niebezpieczne...
Uczestnikom konkursu zostawiamy całkowitą dowolność wyboru przedstawionego w formie plastycznej okresu geologicznego i scen z życia najciekawszych (zdaniem autora pracy) zwierząt zamieszkujących wówczas głębiny mórz. Prosimy tylko o informacje na odwrocie pracy jaki to okres i jakie zwierzę (zwierzęta) widnieje na rysunku?

Życzymy miłej zabawy i sukcesu w konkursie!

Szczegóły znajdziecie Państwo na witrynie internetowej http://muzeum.pgi.gov.pl


Drugi Konkurs jest natomiast Konkursem Wiedzy dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Jest podzielony na dwa niezależne etapy.

I etap konkursu – finał regionalny (półfinał)

W ramach tej części konkursu uczeń powinien samodzielnie przygotować pracę pisemną na jeden z poniższych tematów:

Kambryjski „wielki wybuch” życia.
Kambryjski wybuch życia, to jedna z największych zagadek w dziejach Ziemi. Co oznacza ten termin? Na czym ten „wybuch” polegał? Jaki miał wpływ na rozwój organizmów w późniejszych okresach geologicznych? Dlaczego był takim niezwykłym zjawiskiem? Choć niewiele wiemy o życiu na Ziemi w tamtych czasach, mamy nadzieję, że uda Ci się rozwiązać tę tajemnicę.

W pancerzu, w muszli, czy w skorupie?
Dość łatwo możemy prześledzić liczące niekiedy miliony lat dzieje zwierząt osłoniętych pancerzem, muszlą czy skorupą. Fakt, że ich miękkie ciało ulega wkrótce po śmierci rozkładowi, lecz pancerze, muszle i skorupy pozostają zachowane w skałach przez długi czas i znajdujemy je współcześnie w postaci skamieniałości np. trylobity, amonity, jeżowce, kraby, ryby pancerne itp. Spośród wielu rozmaitych rodzajów zwierząt zamieszkujących kiedyś głębiny mórz, wybierz i opisz jedno (!), które Twoim zdaniem miało największe korzyści żyjąc w pancerzu, muszli lub skorupie. Uzasadnij swój wybór.

Śladami Mary Anning...
Na początku XIX wieku Mary Anning często widywano z młotkiem w ręku na nadbrzeżnych skałach Dorset koło Lyme Regis w Anglii. Miała zaledwie 11 lat, kiedy znalazła pierwszy szkielet ichtiozaura. Stała się w ten sposób prekursorką amatorskiej paleontologii kręgowców. Prosimy uczestników konkursu wybierających ten temat o opisanie swojej wyprawy paleontologicznej. Gdzie się ona odbyła? Co na niej znaleziono? Jaki okaz, zdaniem autora pracy odkryty w danym miejscu zasługuje na szczególną uwagę i dlaczego?

Życzymy miłej zabawy i sukcesu w konkursie!
Warunki formalne przyjęcia pracy:

Zwracamy się do nauczycieli z prośbą o wstępną selekcję prac. Prosimy o nadsyłanie maksymalnie 8 prac, podpisanych przez tego samego nauczyciela z danej szkoły.

praca pisemna nie może przekraczać długości 4 stron formatu A4 (2 kartki!) praca powinna zawierać: imię i nazwisko autora, klasę, adres i telefon/fax. szkoły oraz imię i nazwisko nauczyciela, pod kierunkiem którego została wykonana

końcowy termin nadsyłania prac: 31 marca 2006 r.
pod uwagę brana jest data stempla pocztowego


II etap konkursu –finał ogólnopolski

W półfinale wyłoniony zostanie jeden uczeń z każdej z dwóch kategorii wiekowych (1 gimnazjalista i 1 uczeń szkoły ponadgimnazjalnej) w każdym z siedmiu regionów Polski. Rywalizacja finałowa w formie turnieju wiedzy geologicznej i środowiskowej odbędzie się w siedzibie Muzeum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie.

PRACE KONKURSOWE NADSYŁAĆ NALEŻY NA ADRES:
Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie,
ul. Rakowiecka 4, 00-975 Warszawa, z dopiskiem na kopercie – „KONKURS”

Wyniki konkursu:

Wyniki półfinału konkursu (w tym zwycięzcy, którzy zakwalifikowali się do finału ogólnopolskiego) wraz z listą uczestników zostaną opublikowane na stronie internetowej Muzeum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego http://muzeum.pgi.gov.pl najpóźniej do dnia 26 kwietnia 2006 r. Ponadto o laureatach tego etapu konkursu szkoły zostaną powiadomione telefonicznie lub listownie.
Uroczystości półfinałowe odbędą się w siedzibie Muzeum Geologicznego PIG w Warszawie dnia
12 maja 2006 r.

Zwycięzcy finału (w poszczególnych kategoriach wiekowych) VII edycji ogólnopolskiego konkursu wyłonieni zostaną w siedzibie Muzeum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie dnia 1 czerwca 2006 r.

Nagrody:

w finałach regionalnych (półfinałach) przyznane będą nagrody rzeczowe oraz, jako nagroda główna, wycieczka do Muzeum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie dla laureata i nauczyciela w dniu 1 czerwca 2006 r.
nagrody główne finału VII edycji ogólnopolskiego konkursu w każdej kategorii ufundowane przez Dyrekcję Państwowego Instytutu Geologicznego oraz nagrody dodatkowe dla wszystkich finalistów zostaną wręczone w dniu 1 czerwca 2006 r.

Informacje dotyczące konkursu:

Wszelkich informacji na temat konkursu udzielają pracownicy Muzeum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego:
Monika Krzeczyńska – tel.: (0 22) 849 53 51 (w. 309), e-mail: monika.krzeczynska@pgi.gov.pl
Katarzyna Skurczyńska-Garwolińska – tel.: (0 22) 849 53 51 (w. 454), e-mail: katarzyna.skurczynska@pgi.gov.pl

Informacje o konkursie zamieszczone są także na stronie internetowej Muzeum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego http://muzeum.pgi.gov.pl

W roku bieżącym, konkurs rozegrany zostanie w Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie oraz w Oddziałach regionalnych PIG: Dolnośląskim (Wrocław), Karpackim (Kraków), Świętokrzyskim (Kielce), Pomorskim (Szczecin), Geologii Morza (Gdańsk) i Górnośląskim (Sosnowiec).