5 kwietnia 2006
Nowe zadania Przejrzystej Polski

Akcja "Przejrzysta Polska" okazała się skutecznym narzędziem profesjonalizacji urzędów, umożliwiła przeprowadzanie zmian i przyczyniła się do poprawy nie tylko jakości funkcjonowania, ale także wizerunku urzędów.

403 samorządy z powodzeniem zrealizowały zadania obligatoryjne przypisane do 6 zasad dobrego rządzenia: przejrzystości, braku tolerancji dla korupcji, partycypacji społecznej, przewidywalności, fachowości i rozliczalności.
Lista nagrodzonych oraz zdjęcia z konferencji podsumowującej akcję są dostępne na stronie głównej akcji "Przejrzysta Polska".
Przedstawiciele urzędów uczestniczących w akcji odebrali certyfikaty jej ukończenia na konferencji, która odbyła się 4 marca br. w Warszawie w siedzibie "Gazety Wyborczej". Gośćmi specjalnymi byli poseł Jan Rokita i Minister MSWiA Ludwik Dorn, którzy dyskutowali o ważnych dla samorządu sprawach. Konferencja zgromadziła ponad 800 osób.

Wiele zadań zostało przez uczestników akcji wykonanych wzorowo. Wybrane przykłady najlepiej wykonanych zadań znalazły się na dystrybuowanym podczas konferencji CD-ROMie "Przejrzysta Polska - Dobre praktyki", którego zawartość będzie także dostępna na stronie internetowej akcji oraz na www.frdl.org.pl.

Akcja uruchomiła w wielu miejscach pokłady pozytywnego zaangażowania na rzecz wprowadzania zmian w funkcjonowaniu samorządów, którego nie można zmarnować. Dlatego FRDL, "Gazeta Wyborcza" i Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności we współpracy z Fundacją im. S. Batorego, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Bankiem Światowym postanowili, że akcja będzie kontynuowana. Jej adresatami będą te samorządy, które brały udział w akcji w 2005 roku i otrzymały certyfikat jej ukończenia.

Głównym założeniem kontynuacji będzie pogłębienie wdrożonych rozwiązań i utrwalenie zmian dokonanych w ciągu 2005 roku.

Samorządy otrzymają do realizacji nowe zadania obligatoryjne w trzech zasadach, mających kluczowy wpływ na sposób podejścia władzy lokalnej do realizacji zadań publicznych (przejrzystości, braku tolerancji dla korupcji i partycypacji społecznej) oraz kilka nowych zadań fakultatywnych. Opisy zadań są w trakcie opracowania, potencjalni uczestnicy akcji otrzymają je za pośrednictwem poczty elektronicznej.

W trakcie kontynuacji eksperci oceniający zadania będą ze szczególną uwagą poszukiwać i szeroko promować wzorcowe realizacje. Na ich bazie, po zakończeniu wsparcia eksperckiego w kontynuacji (w październiku br.), planowane jest wydanie podręcznika dobrych praktyk przejrzystości samorządu. Organizatorzy planują też wyłonienie grupy liderów, realizujących zasady w każdej sferze aktywności władz lokalnych, nie zawężając się jedynie do standardów danego zadania, otwartych na monitoring społeczny i dbających o prowadzenie aktywnego dialogu ze społecznością lokalną.

W ramach kontynuacji będzie także funkcjonował monitoring społeczny (czyli zarejestrowane na platformie internetowej organizacje komentujące realizację zadań przez urząd), koordynowany przez Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich.

Organizatorzy liczą, że laureaci akcji chętnie włączą się do dalszego ciągu "Przejrzystej Polski", chcąc doskonalić się w dobrym, przyjaznym dla mieszkańców, przejrzystym rządzeniu.

źródło: www.pap.com.pl