Trwa już IV edycja konkursu dla osób niepełnosprawnych, które pomimo ograniczeń, jakie nakłada na nie ich organizm, posiadają w sobie ogromne pokłady sił charakteru.
Kapituła tegorocznej edycji wyłoni zwycięzcę oraz czworo finalistów.
Zgłoś swojego kandydata do tytułu „Człowiek bez barier” wypełniając formularz na www.niepelnosprawni.info i prześlij go do 30 września 2006 do siedziby Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. Szczegółowy regulamin konkursu również na stronach organizatora.
Wiemy, że niesamowitych osób niepełnosprawnych jest bardzo dużo. Świadczy o tym chociażby ilość zgłoszeń do konkursu, która z każdym rokiem wciąż rośnie.
Do tej pory tytuł Człowieka bez barier otrzymały trzy osoby:
Tytuł Człowieka Bez Barier 2003 i statuetkę otrzymał Sławomir Piechota, dyrektor Biura Zarządu firmy "Impel" S.A., członek Rady Miasta Wrocławia, obecny poseł na Sejm RP. Pan Sławomir Piechota jest osobą, która porusza się na wózku, ale nie przeszkadza mu to w działalności społecznej i politycznej.
Odbierając nagrodę, Sławomir Piechota podkreślił, że niezwykle istotne jest zdanie sobie sprawy z tego, że problem niepełnosprawności dotyczy każdego człowieka, bo każdy z nas z biegiem lat zaczyna gorzej słyszeć, gorzej widzieć i gorzej chodzić. Prawdziwe bariery, jego zdaniem, to nie bariery architektoniczne, schody, wąskie drzwi czy małe pomieszczenia, ale bariery, które znajdują się w ludzkich umysłach. Laureat podkreślił także, że najważniejsza w życiu jest obecność osób bliskich i przyjaciół, gdyż to dzięki nim czujemy się silni i możemy osiągać sukcesy.
Laureatem konkursu w roku 2004 został pan Zbigniew Puchalski, niewidomy prawnik, od 1995 r. prezes Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych. Dzięki jego staraniom i lobbingowi w 1999 r. utworzono w Elblągu nowoczesne, dostępne Centrum Rehabilitacji dla Dorosłych. Utworzył i prowadził Uniwersytet III Wieku, przełamując izolację osób starszych, założył i redagował miesięcznik „Razem z tobą”. Jak sam twierdzi, aktywność nie jest kwestią niepełnosprawności, ale charakteru.
Posiadaczką statuetki Człowieka bez barier 2005 została Katarzyna Rogowiec, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski, Europy i świata w lekkiej atletyce oraz w narciarstwie klasycznym, obecnie dwukrotna złota medalistka na Paraolimpiadzie w Turynie w 2006 r. Jako 3 letnie dziecko straciła w wypadku obie ręce. Nie przeszkadza jej to jednak w prowadzeniu bardzo aktywnego życia zawodowego oraz sportowego. Na co dzień pracuje w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Krakowie, jest pilotem wycieczek po Włoszech, pływa, biega, jeździ na rolkach. Zapytana o znaczenie sukcesu odpowiada: „Jednego dnia sukces to wstanie na basen o 5:50, innego zwycięstwo w zawodach, a jeszcze innego odkrycie jakiejś prawdy o sobie... wywiązanie się z obowiązków (służbowych czy domowych). Moje największe sukcesy to chwile, kiedy mam poczucie, że zrozumiałam siebie... To radość i zadowolenie z siebie.”
Patronat Honorowy: Małżonka Prezydenta RP Maria Kaczyńska
Patronat merytoryczny: Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych
Wsparcie: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Wsparcie medialne: www.ngo.pl, TVP3, Tygodnik Powszechny, Nasze Sprawy, www.niepelnosprawni.info