1 lutego 2008

Państwo przyjazne samorządom

W minioną środę (30.01.) zebrała się Sejmowa Komisja Nadzwyczajna "Przyjazne Państwo". Posiedzenie było w całości poświęcone bublom prawnym, które na codzień utrudniają życie samorządom i klientom urzędów.

Swoje propozycje zmian w prawie zaprezentowali przedstawiciele najważniejszych korporacji samorządowych: Związku Miast Polskich, Unii Miasteczek Polskich, Związku Województw RP, Związku Gmin Wiejskich RP i Związku Powiatów Polskich. 

Pośród postulatów samorządowców znalazła się m.in. propozycja zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którą zgłosił Andrzej Porawski w imieniu Związku Miast Polskich. Chodzi o art. 17, który mówi o uzgadnianiu projektu planu zagospodarowania przestrzennego z różnego rodzaju instytucjami rządowymi, wojewódzkimi i powiatowymi. Zdaniem ZMP wszelkie uzgodnienia, poza niezbędnymi, dotyczącymi inwestycji rządowych, wojewódzkich i powiatowych, powinny zostać zastąpione opiniami. 

Propozycja Związku Gmin Wiejskich RP, którą przedstawił sekretarz związku Edward Trojanowski (do 2006 r. wieloletni wójt gminy Wieliszew), wskazała z kolei na konieczność zmian w instytucji absolutorium. Zdaniem ZGWRP jest ono obecnie częściej gestem politycznym niż fachową oceną wykonania budżetu. Absolutorium powinni udzielać, zdaniem Trojanowskiego, eksperci z Regionalnej Izby Obrachunkowej. Sekretarz ZGWRP zaproponował również przedłużenie kadencji wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) do 6-7 lat. 

Stanisław Bodys z UMP wspomniał m.in. o przepisie nakładającym na rady gmin obowiązek określania w drodze uchwały zasad korzystania ze stołówek szkolnych: - To już przesada, żeby na poziomie rady gminy decydowano o cenie obiadu na stołówce. Tym spokojnie może zająć się dyrektor szkoły – podkreśla burmistrz. Jego zdaniem niepotrzebnie wprowadzono też zapis, zgodnie z którym zasiłki alimentacyjne mają wypłacać szefowie gmin. - Przecież cały instrument do tego typu operacji posiadają MOPS-y. 

Ponadto do kwestii budzących emocje, wskazanych przez czytelników portalu samorządowego PAP, zaliczyć można rozliczanie delegacji służbowych, oświadczenia majątkowe składane przez współmałżonków samorządowców, wymagania stawiane kierownikom w urzędach, a także czas pracy urzędników. Pojawiły się także uwagi dotyczące systemu wynagradzania pracowników jednostek organizacyjnych jst, zatrudniania kierowników USC oraz podpisywania przez przewodniczących rad delegacji służbowych wójtów. 

W tym samym dniu obradowała Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. Podczas jej posiedzenia premier Donald Tusk opowiedział się m.in. za bezpośrednimi wyborami starosty oraz zmianami w ordynacji wyborczej wprowadzającymi powszechnie okręgi jednomandatowe. Premier stwierdził, że nie będzie zmian w aktualnym podziale terytorialnym kraju, a także, że rząd gotowy jest do dyskusji na temat roli samorządów terytorialnych w prowadzeniu szpitali.


Źrodło: www.samorzad.pap.pl, www.zpp.pl