8 listopada 2006
Lądowanie w Modlinie

Już w połowie 2008 roku będziemy mogli korzystać z nowego lotniska w Modlinie. Będą na nim lądować samoloty tanich linii lotniczych.

Porozumienie dot. utworzenia Portu Lotniczego Modlin podpisali w środę przedstawiciele Agencji Mienia Wojskowego (AMW), Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze (PPL) oraz Urzędu Marszałkowskiego i władze Nowego Dworu Mazowieckiego.

Jak powiedział dziennikarzom po podpisaniu umowy prezes PPL Paweł Łatacz, PPL traktuje lotnisko w Modlinie "jako uzupełnienie do oferty Okęcia". Okęcie ma być przeznaczone dla "tradycyjnych" przewoźników, a Modlin dla tanich linii. Lotnisko w Modlinie stanie się częścią systemu lotnisk mazowieckich.

Łatacz dodał, że według wstępnych szacunków, budowa nowego lotniska będzie kosztowała około 200-250 mln zł. Lotnisko ma być oddane do użytku w połowie 2008 r. i będzie obsługiwać od 2 do 2,5 mln pasażerów rocznie.

"Uzgodniliśmy kształt spółki, jej władze, sposób w jaki będzie zarządzana, jak będzie zasilana w środki pieniężne" - powiedział prezes AMW Maciej Olex-Szczytowski.

Z kolei burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego Jacek Kowalski, zwrócił uwagę, że budowa lotniska to nie tylko kilkanaście tysięcy miejsc pracy na samym lotnisku, ale także powstanie wokół tego terenu stref rozwoju gospodarczego.

"Liczymy na wzrost zatrudnienia i rozwój gospodarczy północnego Mazowsza" - powiedział Kowalski.

Według podpisanej umowy, strony zdecydowały o wyborze modelu finansowego, który przewiduje, że AMW w zamian za udziały w spółce Port Lotniczy Modlin, wniesie aportem grunty pod lotnisko, natomiast pozostali udziałowcy dokapitalizują spółkę.

Przyjęto, że docelowo w nowej spółce, po blisko jednej trzeciej udziałów (w mniej więcej równych proporcjach) będą miały AMW, PPL i samorząd województwa, natomiast gmina Nowy Dwór Mazowiecki otrzyma 5 proc.

Jak poinformował w komunikacie przesłanym PAP, rzecznik prasowy PPL Artur Burak, obecnie 100 proc. udziałów w PL Modlin posiada PPL, jednak część udziałów jeszcze w tym roku obejmą również samorząd województwa mazowieckiego, AMW oraz miasto Nowy Dwór Mazowiecki. "Żaden z udziałowców, nie będzie posiadał pakietu większościowego" - podkreślił rzecznik.

Rzecznik poinformował także, że część środków na inwestycję ma pochodzić z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, a reszta to będą środki własne udziałowców i kredyty bankowe.

Źródło: PAP