20 lutego 2007
Powiat Legionowski na dawnej pocztówce
Ukazała się trzecia część, znanego wszystkim miłośnikom naszej historii, wydawnictwa Jacka Szczepańskiego.

Kilka lat temu dr Jacek Szczepański, dyrektor Muzeum Historycznego w Legionowie, zapoczątkował wydawanie serii albumów ukazujących najstarsze pocztówki z powiatu legionowskiego. Pierwszy tom „Powiatu legionowskiego na dawnej pocztówce” (tzw. czerwony - ze względu na kolor okładki) wydany został w kwietniu 2000 r., następny pod tym samym tytułem dwa lata później (zielony). W styczniu tego roku ukazał się kolejny (niebieski) album. Wydany tak jak poprzednie przez Towarzystwo Przyjaciół Legionowa.
Autor zgromadził w nim 54 reprodukcje dawnych kart pocztowych pochodzących z własnych zbiorów i pokazujących Legionowo, Jabłonnę, Janówek, Zegrze, Zegrzynek, Wolę Kiełpińską, Jadwisin, Serock i Popowo. Znajdziemy tu niezwykłe ciekawostki. Szczególną wartość mają dwie pocztówkowe perełki: jedna to autograf młodego Jerzego Szaniawskiego, znanego dramatopisarza z początku XX w., druga - zdjęcie wybitnego poety Władysława Broniewskiego w czasie służby w zegrzyńskich koszarach w 1917 r. Inna z pocztówek przedstwawia przewrót majowy w 1926 roku, na której widzimy hrabiego Maurycego Potockiego stojącego w towarzystwie Józefa Piłsudskiego, przed słynną rozmową z prezydentem S. Wojciechowskim na Moście Poniatowskiego. Uwagę zwraca także wnętrze cerkwi w Zegrzu.
Album nie tylko zawiera kolejną porcję historycznych pocztówek z powiatu. Tym razem autor we wstępie zatytułowanym „Wydawcy kart pocztowych na ziemiach powiatu legionowskiego 1899-1945” przybliża także odbiorcy „pocztówkę jako zjawisko samo w sobie, podlegające refleksji naukowej”, starając się opisać pochodzenie nazwy „pocztówka” oraz odtwarzając jej dzieje. Jego ambicją było również ustalenie jak najpełniejszej listy lokalnych wydawców.

Strona tytułowa książki

Najstarsza znana pocztówka z terenu powiatu - Jabłonna 12 lipca 1899 r.

Zdobyty przez wojska niemieckie fort w Dębem w 1915 r.

Okolice Popowa, lata 30.