20 czerwca 2007
„Europejska Szkoła Budownictwa” w Dębem
Branża budowlana w Polsce cierpi na niedobór wykwalifikowanych pracowników, zaś Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych (PZSP) w Dębem od kilku lat notuje spadek liczby uczniów – szczególnie w technikum budowlanym. Zawarte dziś pomiędzy Powiatem Legionowskim i PZSP a Polskim Stowarzyszeniem Budowniczych Domów (PSBD) porozumienie ma zmniejszyć te kłopoty.

Foto
O przyszłej współpracy rozmawiali od lewej: Grażyna Szczubełek - skarbnik powiatu, wicestarosta Janusz Kubicki, starosta Jan Grabiec, dyrektor PSBD Jerzy Łuszczek, dyrektor PZSP w Dębem Andrzej Siwiec oraz wiceprezes Stowarzyszenia Absolwentów TGW Jerzy Wilczyński

Władze powiatu legionowskiego od dłuższego czasu szukają sposobu, aby pomóc szkole w jej kłopotach. Sposobem na to ma być współpraca z przedsiębiorcami z branży budowlanej, która uczniom technikum w Dębe zapewni wiele korzyści, zaś członkom PSBD przysporzy wykwalifikowanych pracowników. Dziś w starostwie spotkali się przedstawiciele Powiatu Legionowskiego – starosta Jan Grabiec, wicestarosta Janusz Kubicki, skarbnik Grażyna Szczubełek, Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Dębem – dyrektor Andrzej Siwiec oraz reprezentujący Stowarzyszenie Jerzy Łuszczek – dyrektor generalny PSBD. W spotkaniu uczestniczył również Jerzy Wilczyński - wiceprezes Stowarzyszenia Absolwentów TGW (technikum gospodarki wodnej w Dębem), które aktywnie wspiera działania władz powiatowych i dyrekcji szkoły.

Foto
Podpisanie porozumienia - w imieniu PSBD podpisuje dyrektor generalny Jerzy Łuszczek
Podpisanie porozumienia - starosta Jan Grabiec

Polskie Stowarzyszenie Budowniczych Domów jest ogólnopolską organizacją pozarządową zrzeszającą w swoich szeregach ponad 1000 członków. Członkowie PSBD są przedstawicielami szeroko rozumianego środowiska budowlanego, w tym firm deweloperskich, budowlanych różnych branż, projektowych, produkcyjnych oraz firm konsultingowych, banków i firm ubezpieczeniowych. Współpraca Powiatu Legionowskiego, będącego organem prowadzącym PZSP w Dębem, ze Stowarzyszeniem ma na celu, jak wspomniano wcześniej, zwiększenie atrakcyjności szkoły i przyciągnięcie do niej większej liczby uczniów, a przy tym kształcenie profesjonalnej kadry dla branży budowlanej. Ponadto na bazie porozumienia na terenie placówki ma być prowadzony projekt pod nazwą „Europejska Szkoła Budownictwa”, w ramach którego prowadzona będzie działalność szkoleniowa – także na potrzeby branży budowlanej i branż z nią powiązanych. W konsekwencji problemy, jakich doświadczają przedsiębiorcy – członkowie PSBD oraz szkoła zostaną do pewnego stopnia rozwiązane.

Foto
Uroczystość zakończyła się symboliczną wymianą dokumentów i uściskiem dłoni

Strony porozumienia przygotowują dla przyszłych uczniów szkoły cały system zachęt, które mają przekonać młodych ludzi, że właśnie tutaj warto zdobywać wykształcenie i zawód. Należą do nich stypendia dla uczniów technikum, zapewnienie odbycia praktyk zawodowych i zajęć praktycznych na wybranych budowach u pracodawców stosujących nowoczesne technologie pracy i metody zarządzania. Ponadto Stowarzyszenie zobowiązało się do podjęcia działań, których celem jest zagwarantowanie najlepszym absolwentom technikum lub szkoły zawodowej odbycia co najmniej 6-miesięcznego stażu pracy u wskazanych przez PSBD pracodawców.

Współpraca zostaje nawiązana na razie najbliższe trzy lata szkolne.