Wczoraj Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Legionowie obchodziła jubileusz 40-lecia swojego istnienia.
Uroczystość była okazją do podziękowania zespołowi placówki za pracę na rzecz lokalnej społeczności. W imieniu władz samorządowych i mieszkańców powiatu złożył je starosta Jan Grabiec, podkreślając ogromne znaczenie, jakie niesiona przez pracowników Poradni pomoc ma dla przyszłości naszego regionu, którą są dzieci i młodzież. Nie zabrakło również życzeń wytrwałości i dalszego, równie wielkiego zaangażowania w pełnieniu ważnej roli społecznej, jaką jest pomoc i poradnictwo dla młodych ludzi.
|
Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną powołano 1 września 1967 roku decyzją Kuratorium Okręgu Szkolnego Warszawskiego na wniosek Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Nowym Dworze. Pod nazwą Poradnia Wychowawczo - Zawodowa powstała na potrzeby ówczesnego Powiatu Nowodworskiego i została zlokalizowana w Legionowie. Utworzona placówka miała pomagać rodzicom i nauczycielom w rozwiązywaniu trudności wychowawczych i szkolnych oraz udzielać porad w sprawach wyboru zawodu.
Ustawa o systemie oświaty z września 1991 r. oraz zarządzenie Ministra Edukacji wprowadziły zmiany w poradnictwie, przekształcając je w wyspecjalizowane placówki profesjonalnej pomocy z nową nazwą: Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna. Z początkiem 1999 r. prowadzenie poradni, podległej dotąd resortowi oświaty, przekazano reaktywowanemu samorządowi powiatowemu. Odtąd organem prowadzącym poradnię jest Starosta Legionowski.
|
Realizowana w niej pomoc obejmuje problemy rozwojowe dzieci i młodzieży, które ujawniają się zwłaszcza w procesie edukacji i wychowania. Szczególną formą działalności poradni jest orzecznictwo i opiniowanie. Zespół pracowników poradni z chwilą jej powołania liczył zaledwie 6 osób. Z upływem lat zwiększał się systematycznie. Dziś poradnia zatrudnia 10 psychologów, 5 pedagogów, 2 logopedów i lekarza.
Działalność poradni od początku jej istnienia miała i nadal ma przede wszystkim charakter diagnostyczny i doradczy. Jednak pracownicy poradni nie ograniczali się do tego zakresu zadań od początku jej istnienia angażowali się w działania i przedsięwzięcia na rzecz środowiska oświatowego. Już w pierwszym roku jej ówczesny kierownik Henryk Łętowski współtworzył w Legionowie szkołę specjalną dla dzieci upośledzonych umysłowo. W 1989 r. z inicjatywy dyrektora poradni Jerzego Szewczyka utworzono w jednej ze szkół podstawowych klasę dla dzieci zdolnych. W marcu 2000 r. poradnia pod przewodnictwem dyrektor Grażyny Okarskiej zorganizowała i przeprowadziła I Powiatową Giełdę Szkół Ponadpodstawowych, która zapoczątkowała, organizowaną co roku na szczeblu powiatowym, Giełdę Szkół Ponadgimnazjalnych.
|
Od stycznia 2007 r. poradnia funkcjonuje w nowym, dobrze wyposażonym i wygodnie urządzonym lokalu przy ul. Jagiellońskiej 2. Ta zmiana, jak mówi dyrektor Okarska, napawa zespół poradni optymizmem i jest zachętą do podejmowania nowych wyzwań.