31 sierpnia 2007
MIESZKAŃCY LEGIONOWA KONTRA KAUFLAND

Wczoraj w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Legionowie odbyłą się wspólna konferencja prasowa Starosty Legionowskiego i Prezydenta Miasta, dotycząca planów budowy hipermarektu Kaufland na osiedlu Piaski.

Mieszkańcy legionowskiego osiedla Piaski protestują przeciwko budowie hipermarketu Kaufland, który firma chce wybudować kilka metrów od ich okien. Ich protest wpierają lokalni samorządowcy.
 

Foto
Na pytania dziennikarzy odpowiadali (od lewej): Roman Smogorzewski - Prezydent Legionowa, Jolanta Gurbiel i Grzegorz Kucharski - przedstawiciele mieszkańców, Jan Grabiec - Starosta Legionowski

Agencja Mienia Wojskowego sprzedała firmie Kaufland teren u zbiegu ulic Zegrzyńskiej i Piaskowej w Legionowie. Inwestor zgłosił się do starosty legionowskiego Jana Grabca z pytaniem o warunki, jakie musi spełnić, chcąc wybudować w tym miejscu wielkopowierzchniowy sklep. Wówczas, znając obawy i stanowisko mieszkańców w tej sprawie, starosta zasugerował przedstawicielom Kauflandu, aby uzgodnili z sąsiadami - wspólnotami mieszkaniowymi budynków bezpośrednio sąsiadujących z terenem, na jakiej jego części urządzić park i tereny rekreacji, jak usytuować przyszły sklep, aby pogodzić interesy obydwu stron. Ustalono, że inwestor nawiąże rozmowy z mieszkańcami osiedla i faktycznie takie spotkania odbyły się kilkakrotnie z udziałem prezydenta Legionowa.

Działania Kauflandu wzbudziły w mieszkańcach osiedla obawy, że inwestor nie zamierza uwzględniać ich sugestii. Wtedy też pojawili się z prośbą o pomoc u starosty i uzyskali jego zapewnienie, że będzie ich informował o nowych okolicznościach w sprawie.

Jak dotąd inwestor:
1.zwrócił się do władz miejskich Legionowa o uzgodnienie wjazdu na teren hipermarketu od ul. Piaskowej, uzyskując decyzję odmowną - odwołał się od niej do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie;
2.przedłożył do uzgodnienia dokumentację Zespołowi Uzgadnienia Dokumentacji Projektowej (tzw. ZUD) - sprawa jest w trakcie uzgodnień;
3.złożył wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego, który jest obecnie rozpatrywany.
Informacja o złożeniu wniosku o pozwolenie wodnoprawne została podana przez starostę do publicznej wiadomości. Dwie ze wspólnot mieszkaniowych osiedla Piaski złożyły wniosek o uznanie za stronę postępowania administracyjnego, aby mieć wgląd w dokumentację sprawy i móc zareagować w razie potrzeby. Starosta przychylił się do wniosków na podstawie przepisów prawa wodnego.
 

Foto
Dla zobrazowania problemu lokalizacji tak dużego obiektu starosta przygotował plan sytuacyjny

Warto podkreślić, że zarówno uzgodnienia ZUD, jak i pozwolenie wodnoprawne są dokumentami niezbędnymi inwestorowi do złożenia kompletnego wniosku o pozwolenie na budowę. Taki wniosek do legionowskiego starostwa jeszcze nie wpłynął.

Z materiałów dostarczonych na ZUD urzędnicy powiatowi dowiedzieli się, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wydała Kauflandowi decyzję uzganiającą wjazd od drogi krajowej Warszawa - Augustów (Nr 61). Starosta stoi na stanowisku, że decyzja ta została wydana niezgodnie z prawem, w związku z czym 23 sierpnia br. wystosował do GDDKiA wniosek o stwierdzenie nieważności tej decyzji. W tym samym czasie Prezydent Legionowa wystąpił do Ministra Transportu o uchylenie wspomnianej decyzji, zaś komitet protestacyjny mieszkańców wysłał pismo do GDDKiA wskazując na zagrożenia dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego na ul. Zegrzyńskiej, jakie spowoduje wjazd na teren planowanego obiektu handlowego.

- Sytuacja starosty w tej sprawie jest trudna i delikatna. Występuję tu w dwojakiej roli: adwokata i sędziego. - mówi Jan Grabiec. - Z jednej strony rozumiem i popieram racje mieszkańców, którzy zwrócili się do mnie o pomoc, jako do osoby, którą wybrali, aby ich reprezentowała. To rola adwokata. Z drugiej zaś strony muszę być bezstronnym sędzią i nie mogę blokować inwestycji wbrew prawu, gdyż jako organ wydający pozwolenie na budowę muszę ściśle trzymać się przepisów. Przed wydaniem Kauflandowi decyzji o pozwoleniu na budowę - pozytywnej czy odmownej - drobiazgowo sprawdzimy zgodność wszystkich dokumentów z prawem.

18 września br. wchodzi w życie ustawa o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych, która zaostrza kryteria zezwalające na powstawanie tego typu obiektów, zgodę na ich lokowanie umieszczając w gestii samorządu lokalnego. To prawdopodobnie spowodowało, na co wskazali starosta i prezydent, że inwestor starał się skrócić gromadzenie potrzebnej w procesie inwestycyjnym dokumentacji. W wyniku tego wybrał również najprostszy projekt hipermarektu, mający formę blaszanego pudełka. 

Zarówno Roman Smogorzewski, jak i Jan Grabiec zgodzili się co do tego, że w Legionowie nie potrzeba więcej tego typu obiektów handlowych. - Jeśli chodzi o takie przedsięwzięcia, widziałbym tu bardziej galerię handlową ze sklepem spożywczym, wokół którego ulokowane byłyby inne punkty handlowe, usługowe i gastronomiczne. - mówił starosta. - Być może przy tej okazji mogłoby powstać kino, którego w Legionowie brakuje. - dodał prezydent. Uczestniczący w konferencji przedstawiciele mieszkańców osiedla Jolanta Gurbiel i Grzegorz Kucharski podkreślili, iż nie są przeciwni budowie sklepu w ogóle - sprzeciwiają się jedynie postawieniu obiektu tak dużego (ok. 5 tys. mkw) w bezpośredniej bliskości ich domów. Pogorszyłoby to bowiem w znaczący sposób ich komfort życia. 

Obecnie wiele zależy od decyzji Ministra Transportu w tej sprawie. Jeśli uchyli uzgodnienie wjazdu na teren obiektu z drogi krajowej Warszawa - Augustów, nie będzie on mógł powstać.

Stanowisko Prezydenta Legionowa w sprawie budowy hipermarketu Kaufland - 
http://www.legionowo.pl/index.php?cmd=aktualnosci&opt=pokaz&id=1219