Od wczoraj (1 stycznia) wszedł w życie eWUŚ - system umożliwiający natychmiastowe potwierdzenie prawa pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Do tej pory aby potwierdzić nasze prawo do publicznej opieki zdrowotnej, musieliśmy okazywać dowód ubezpieczenia. Teraz będzie o wiele prościej. W rejestracji przychodni trzeba podać tylko swój numer PESEL i potwierdzić swoją tożsamość dowodem osobistym lub innym dowodem tożsamości (paszportem albo prawem jazdy). W przypadku dzieci do 18 lat objętych obowiązkiem szkolnym, wystarczy legitymacja szkolna (koniecznie aktualna).
Po potwierdzeniu tożsamości numer pesel zostaje wprowadzony do systemu eWUŚ a NFZ potwierdza w danym dniu prawo pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej. Potwierdzanie uprawnień odbywa się w systemie Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorcy. Tym samym eWUŚ jest codziennie aktualizowany o dane otrzymywane m.in. z ZUS i KRUS.
Aby przyjął nas lekarz nie trzeba już mieć |
Może się jednak zdażyć że NFZ nie potwierdzi uprawnień do uzyskania świadczeń opieki zdrowotnej. Jeśli tak się stanie, a wiesz, że masz do nich prawo, możesz je potwierdzić poprzez:
przedstawienie dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń, (jeden z nadal obowiązujących papierowych dokumentów, tj. legitymację ubezpieczeniową, dolny odcinek druku RMUA czy zaświadczenie od pracodawcy) lub złożenie pisemnego oświadczenia o przysługującym prawie do świadczeń i okazanie dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy albo legitymacji szkolnej w przypadku osoby, która nie ukończyła 18. roku życia.
Więcej na temat funkcjonowania systemu można dowiedzieć się na portalu informacyjnym o e-WUŚ (www.ewus.csioz.gov.pl)