Najcenniejsza w Polsce rzeźba Renesansu znajduje się w holu jabłonowskiego pałacu. Jej twórcą był wielki Baccio Bandinelli, odwieczny rywal Michała Anioła.
Konkretna data umiejscowienia dzieła w Jabłonnie nie jest znana. Wiadomo jednak, że została ona zakupiona we Florencji przez ówczesnego właściciela Pałacu w Jabłonnie – Prymasa Polski Michała Poniatowskiego, brata Króla Polski Stanisława Augusta. Poniatowski przywiózł ją do Pałacu Prymasowskiego w Warszawie. Obecnie rzeźbę można oglądać w pełnej klasie w holu głównym pałacu, tuż przy wejściu do Sali Mauretańskiej ( po wejściu do pałacu z lewej strony).
XVI-wieczna płaskorzeźba w pałacu w Jabłonnie jest autoportretem mistrza z Włoch. Do najbardziej znanych dzieł Bandinellego należy rzeźba Herkulesa i Ca-cusa (1534 r.) na Piazza della Signoria we Florencji oraz rzeźby z chóru katedry florenckiej. Włoski rzeźbiarz i rysownik manieryzmu, był synem złotnika, kształcił się u Francesca Rustici - przyjaciela Leonarda da Vinci. Tworzył we Florencji dla Medyceuszy i w Rzymie dla papieży Leona X i Klemensa VII.
O tym, że rzeźba znajduje się w Jabłonnie można przeczytać na stronach pałacu oraz w prestiżowym periodyku The Burlington Magazine, w artykule autorstwa Izabelli Galickiej i Hanny Sygietyńskiej, opisującym ukryty w Jabłonnie renesansowy zabytek.
Źródło:jablonna.pl