30 stycznia 2013

Bezpieczne ferie


Rozpoczęły się ferie,  a wraz z nimi wyjazdy młodzieży na zorganizowane zimowiska. Koniecznie musimy zadbać o bezpieczny wypoczynek dziecka na feriach. Jest na to kilka sposobów.


Rodzice i opiekunowie, którzy zamierzają wysłać swoje dzieci na kolonie i obozy zimowe powinni przyjrzeć się organzatorom wypoczynku. Ich podstwawowy obowiązek, to zapewnienie dzieciom bezpiecznych warunków i właściwej opieki wychowawców. Organizator turnusu musi zatrudnić odpowiednio wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną. Zgodnie z przepisami oświatowymi, rodzice mają pełne prawo do monitorowania, czy zimowiska są właściwie prowadzone.

Dlatego warto zapoznać się z 7 krokami przygotowania dziecka do bezpiecznego zimowiska:
1. Skontroluj organizatora
2. Sprawdź czy obóz został zatwierdzony przez kuratora oświaty
3. Poproś policję o zbadanie stanu technicznego autokaru
4. Poproś o bezpośredni numer do kierownika wypoczynku
5. Jeśli dzieci uległy zatruciu na obozie - powiadom inspekcję sanitarną
6. Jesli na terenie ośrodka, w którym przebywają dzieci, nie ma żadnych zabezpieczeń przeciwpożarowych (np. brak gaśnic) powiadom państwową straż pożarną
7. O wszystkich nieprawidłowościach informuj kuratora i żądaj szybkiego działania

Mazowiecki Kurator Ośwaty, do którego powinni się zgłaszać m.in. mieszkańcy naszego powiatu to Karol Semik, urzędujący w Warszawie, Al. Jerozolimskie 32.
tel/fax 827-10-14; 551-24-00; fax 551-24-00
sekretariat.kuratora@kuratorium.waw.pl
wicekuratorzy@kuratorium.waw.pl
kuratorium@kuratorium.waw.pl
 

W roku szkolnym 2012/2013, który minister edukacji narodowej ogłosiła Rokiem Bezpiecznej Szkoły, należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży wypoczywających podczas wyjazdów oraz w miejscu zamieszkania

 

Sprawdzenie organizatora, czy obóz został zatwierdzony przez kuratora jest bardzo proste. Można tego dokonać za pomocą strony internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej www.wypoczynek.men.gov.pl, w zakładce "Dla rodziców". Rodzic może skontrolować też miejsce, gdzie dzieci będą wypoczywać. Powinno się tu zwrocić uwagę, ilu podopiecznych przypada na jednego wychowawcę - jedna osoba nie może opiekować się więcej niż 20 dzieci. W przypadku dzieci do lat 10, jeden opiekun nie może odpowiadać za więcej niż 15 dzieci. Wypoczynkiem powinien kierować nauczyciel, czynny instruktor harcerski w stopniu co najmniej podharcmistrza lub inna osoba, posiadająca co najmniej trzyletni staż pracy opiekuńczo - wychowawczej lub dydaktyczno - wychowawczej. Wspomniane osoby (z wyjątkiem zajmujących stanowiska kierownicze w szkołach i placówkach), muszą posiadać zaświadczenie o ukończeniu kursu dla kierowników wypoczynku. Konieczne jest również sprawdzenie kwalifikacji wychowawców.  Mogą nimi być m.in. nauczyciele, studenci szkół wyższych kierunków i specjalności, których program obejmuje przygotowanie pedagogiczne, po odbyciu odpowiedniego przeszkolenia, osoby posiadające zaświadczenia o ukończeniu kursu dla wychowawców kolonijnych, instruktorzy harcerscy w stopniu co najmniej przewodnika, a także trenerzy i instruktorzy sportowi. Osoby te powionny mieć ukończone 18 lat i posiadać co najmniej wykształcenie średnie (wyjątkiem tutaj jest wyłącznie instruktor harcerski). Rodzice, znając te wymagania, mogą zażądać od organizatora przedstwienia dokumentów, które  potwierdzają kwalifikacje kadry wychowawczej. Opiekunowie mogą również  domagać się od kierownika wglądu do planu organizacji wypoczynku. Musi on być zgodny z przepisami i powinien zawierać plan pracy kolonii, rozkład dnia czy podział czynności pomiędzy pracowników.

Szczególnie należy zwrócić uwagę na organizację obozu, który odbywać się będzie w innym państwie. Minimalnym wymaganiem, jakie musi spełniać organizator, z wyjątkiem powyższych, to zatrudnienie minimum jednej osoby, która zna język obcy w stopniu umożliwiającym swobodne porozumiewanie się w docelowym kraju. Jeśli okaże się, że dzieci na zagranicznym zimowisku mają złe warunki, opiekunowie powinni powiadomić kuratora właściwego ze względu na siedzibę organizatora. W takich przypadkach kurator w Polsce kontaktuje się z zagranicznym nadzorem pedagogicznym i prosi o interwencję i przeprowadzenie kontroli.  

Dzieci, które pozostają w miejscu zamieszkania, często korzystają z półkolonii. Podmioty, które je organizują również muszą informować o tym kuratorium. Akcje typu "zima w mieście" organizowane są najczęściej przez określone placówki oświatowe. Uczniowie, którzy korzystają np. z warszatów  muzycznych czy plastycznych odbywających się na terenie szkoły, są bezpieczni, a odpowiedzialność za nich ponosi dyrektor szkoły. Często jednak jest tak, że organizator podpisuje umowę z zarządzającycm placówką oświatową na wynajem sali. W takiej sytuacji odpowiedzialność za dzieci uczestniczące w tak zorganizowanym wypoczynku ponosi bezpośrednio kierownik wyznaczony przez organizatora.

W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu z właściwym terenowo kuratorium oświaty, ewentualnie skorzystania ze skrzynki mailowej: wypoczynek@men.gov.pl

źródło:
Gazeta Prawna, 29 stycznia 2013
 www.kuratorium.waw.pl
www.bip.men.gov.pl