18 lutego 2013

Tradycja i nowoczesność w legionowskiej Bibliotece

Legionowska Biblioteka na bieżąco powiększa swoją ofertę książki papierowej, książek-zabawek i audiobooków, w tym książek na CD, adaptacji i ekranizacji książkowych na DVD.               

 

W ubiegłym roku Biblioteka łącznie zakupiła książki i zbiory specjalne za ponad 131 tys. zł. Od stycznia tego roku czytelnicy mogą również bezpłatnie korzystać z ponad 650 pozycji czytelni on-line IBUK LIBRA. Pierwsze kody dostępu do serwisu z ibukami przydzielono naszym bibliotekarzom, obecnie to oni wydają PINy czytelnikom, udzielają informacji i służą pomocą. Informacje o nowej ofercie wraz z listą dostępnych tytułów, instrukcją dla użytkowników serwisu oraz instrukcją „krok po kroku” zamieściliśmy na stronach internetowych Biblioteki, Urzędu Miasta Legionowo, Starostwa Powiatowego w Legionowie. Zakup ibuków nie odbył się koszem książki tradycyjnej, na ten cel przeznaczono dodatkowe środki. Rozszerzana jest również oferta gazet i czasopism udostępnianych w Czytelni Biblioteki Głównej – obecnie czytelnicy mają do dyspozycji 109 tytułów prasy.

 

13 lutego 2013 r. w naszej Czytelni Internetowej odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Urząd Miasta Legionowo we współpracy z Biblioteką oraz Wydawnictwem Naukowym PWN. Urząd reprezentowała Tamara Mytkowska, Rzecznik Prasowy UM, Bibliotekę jej dyrektor, a PWN Piotr Kołacz. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele lokalnej prasy, radia i telewizji oraz Kuriera Mazowieckiego.

 

Gościem specjalnym była Elżbieta Stefańczyk, Przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Pełnomocnik dyr. Biblioteki Narodowej ds. współpracy z bibliotekami publicznymi, Redaktor Naczelny "Bibliotekarza", która w swojej wypowiedzi podkreślała, że książka papierowa nie zniknie z półek bibliotecznych, jednak wraz z rozwojem nowych technologii biblioteki powinny dać możliwość wyboru swoim użytkownikom, którzy z różnych przyczyn życiowych czy zawodowych nie zawsze mogą przyjść do biblioteki. Warto więc umożliwić im korzystanie nie tylko z publikacji papierowych, ale też na innych nośnikach tekstu. Elżbieta Stefańczyk podkreślała, że poprzez wprowadzenie nowej usługi legionowska Biblioteka dołączyła do czołówki polskich bibliotek udostępniających książkę-online poprzez platformę Ibuk Libra. Zwróciła również uwagę na znakomitą lokalizację Czytelni Internetowej w siedzibie Urzędu Miasta (takie pozytywne rozwiązania praktykowane są w wielu państwach Europy Zachodniej) i podkreśliła rolę legionowskiego samorządu w działaniach na rzecz czytelników i użytkowników Biblioteki.
 
{gallery}powiat2/pliki/galeria/2013/galeria006{/gallery}
 
Zasadniczą częścią konferencji była prezentacja on-line usługi Ibuk Libra Piotr Kołacza z PWN. Obecni dziennikarze otrzymali PINy dostępu do serwisu, założyli własne konta my Ibuk, dzięki czemu od razu mogli poznać i przetestować nową ofertę oraz korzystać z książek-online, do których dostęp wykupiła legionowska Biblioteka. Po prezentacji uzyskali dodatkowe informacje i wyjaśnienia od przedstawiciela wydawcy ibuków oraz dyrektor Biblioteki, a także materiały konferencyjne w wersji papierowej i elektronicznej.
 
 
 
Konferencja prasowa zainaugurowała kampanię promującą nową usługę Biblioteki. We współpracy z nami oraz Wydawnictwem PWN Urząd Miasta przygotował i sfinansował bilboardy, plakaty i zakładki do książek informujące o dostępnych w Bibliotece ibukach. Biblioteka przygotowuje kolejne ibukowe informacje dla mieszkańców oraz seminarium dla bibliotekarzy ze wszystkich typów bibliotek z terenu Powiatu Legionowskiego. Tak szeroka promocja nowej usługi daje możliwość dotarcia do licznego grona potencjalnych jej odbiorców.