12 kwietnia 2013

Potrzeba wzmocnienia powiatów

To tytuł konferencji prasowej, w której udział wzięli poseł Piotr Zgorzelski, Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i starosta legionowski Jan Grabiec.                    

Dziś w sejmie Piotr Zgorzelski, przewodniczący sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego, poseł PSL, przedstawił w imieniu klubu PSL trzy koncepcje, które mają ożywić polską samorządność na szczeblu powiatowym.

Pierwsza z nich to reforma urzędów pracy. Chodzi o to, by je odbiurokratyzować, by rzeczywiście zajęły się wparciem mieszkańców w poszukiwaniu pracy a nie naliczaniem składek zdrowotnych dla osób, które wcale pracy nie szukają, a w urzędzie pracy rejestrują się, by mieć ubezpieczenie zdrowotne. Prace dotyczące tego projektu będzie prowadziła Komisja Samorządu Terytorialnego w porozumieniu z Ministrem Pracy i Polityki Społecznej.

Druga koncepcja dotyczy środków na budowę dróg lokalnych. Zgodnie z informacją minister Bieńkowskiej w nowej perspektywie budżetowej UE takich środków nie będzie. Stąd postulat Związku Powiatów Polskich, popierany przez Komisję Samorządu Terytorialnego, by stworzyć nowy fundusz na kształt obecnych "schetynówek", z którego pieniądze będą przeznaczone na budowę dróg lokalnych. Fundusz taki miałby być tworzony z wpływów z podatku VAT, jaki odprowadzają samorządy od swoich inwestycji.

Trzecia kwestia to zespolenie administracji samorządowej. Dziś jest pięć służb i inspekcji (policja, straż pożarna, inspekcja weterynaryjna, sanitarna i nadzór budowlany), które tylko formalnie są związane z powiatem, a w rzeczywistości podlegają strukturom ministerialnym. Tymczasem powiaty mają za zadanie koordynację pracy tych służb i chodzi o to, by zmienić przepisy tak, by rzeczywista władza nad tymi strukturami była w powiecie i by ich praca była poddana kontroli społecznej.

Starosta legionowski Jan Grabiec, jako przedstawiciel Związku Powiatów Polskich, podawał przykłady dotyczące praktyki samorządu powiatowego, które potwierdzają pilną potrzebę reformy i zwiększenia kompetencji powiatu i środków finansowych będących w dyspozycji tego szczebla samorządu.