W sobotę (13 kwietnia) w godzinach popołudniowych rozpoczęła się akcja usuwania skutków wycieku ropy z rurociągu na terenie gminy Nieporęt.
W ubiegłą sobotę w godzinach popołudniowych policja otrzymała zgłoszenie o potencjalnym wycieku ropy z rurociągu na terenie gminy Nieporęt w pobliżu Kanału Żerańskiego. Natychmiast po otrzymaniu powiadomienia wszystkie służby, inspekcje i straże powiatowe przybyły na miejsce, zabezpieczając miejsce wycieku i podejmując akcję mającą na celu jego zatrzymanie i usunięcie jego skutków. Powiatowym sztabem kryzysowym kierował starosta Jan Grabiec, przy wsparciu wicestarosty Roberta Wróbla oraz powiatowych i gminnych służb odpowiedzialnych za ochronę środowiska i zarządzanie kryzysowe. Na miejsce zdarzenia wezwana została również specjalistyczna jednostka straży pożarnej z Płocka, wyspecjalizowana w usuwaniu zanieczyszczeń chemicznych. Na miejsce przybył też przedstawiciel Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Miejsce wycieku zostało zabezpieczone i uszczelnione. |
Państwowa i ochotnicza straż pożarna monitorowały stan wody na Kanale Żerańskim. Strażacy rozciągnęli zaporę, która miała zapobiec ewentualnym skażeniom wody w przypadku, gdyby wyciek dotarł do Kanału. Skażenie wody na szczęście nie nastąpiło. Także MPWiK w swoim ujęciu wody w Wieliszewie zastosowało zabezpieczenia przed ewentualnym ryzykiem przy pomocy specjalnej zapory. Wyciek ropy nie dotarł do wód Kanału Żerańskiego, w związku z czym nie ma żadnego zagrożenia skażenie wody w Jeziorze Zegrzyńskim.
Ropa, która wyciekła została odpompowana. |
W ramach akcji, która trwa do tej pory, uszczelnione zostało miejsce wycieku i odpompowana ropa, która wyciekła z rurociągu. Obecnie prowadzona jest rekultywacja. Prace rekultywacyjne prowadzą specjalistyczne służby Petrochemii Płock pod nadzorem Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Powiatowe służby zarządzania kryzysowego, ochrony środowiska oraz strażacy są z nimi w stałym kontakcie i monitorują sytuację.