15 kwietnia 2013

Wiosenne wezbrania rzek

W powiecie legionowskim nie ma na razie zagrożenia powodzią. Sytuacja na Wiśle, Bugu i Narwi jest całodobowo monitorowana przez służby gminne, powiatowe i strażaków.                                                     

Zgodnie z komunikatem Wojewody Mazowieckiego wody Wisły, Bugu i Narwi układają się w strefie stanów wysokich. W najbliższych kilku dniach przewidywany jest dalszy wzrost poziomu wód w rzekach, stąd służby odpowiedzialne za zarządzanie kryzysowe całodobowo monitorują sytuację. W bezpośredniej okolicy rzek, lokalnych obniżeniach i miejscach bezodpływowych mogą wystąpić podtopienia.

Dziś w godzinach przedpołudniowych starosta legionowski Jan Grabiec wspólnie z przedstawicielami Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, Gminy Serock i strażakami przeprowadził kontrolę wałów przeciwpowodziowych na Bugu w potencjalnie najbardziej niebezpiecznych miejscach.



W przeglądzie uczestniczyli przedstawiciele RZGW, zarządzania kryzysowego z gminy Serock, referatu zarządzania środowiskiem Starostwa Powiatowego w Legionowie, Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz starosta legionowski, którzy obejrzeli newralgiczny odcinek wałów Bugu. Woda jest już u podnóża wałów i systematycznie, choć powoli się podnosi. Na razie nie ma potrzeby ogłaszania pogotowia przeciwpowodziowego. Decyzję w tej sprawie podejmie gmina Serock na podstawie odczytu wodowskazów i dalszego rozwoju sytuacji. W ciągu najbliższych dni poziom wody w Bugu oraz stan wałów będą stale monitorowane.

W powiecie legionowskim nie ma na razie zagrożenia powodziowego. W godzinach porannych poziom wód w rzekach kształtował dziś się następująco:
Bug: Kania Polska poniżej stanu ostrzegawczego, Cupel - poniżej stanu ostrzegawczego
Narew: Zamski Kościelne - poniżej stanu ostrzegawczego
Wisła: Warszawa - do stanu ostrzegawczego 1,8 m, Modlin - poniżej stanu ostrzegawczego, brakuje  8 cm.
Woda mieści się w korytach rzek, nie ma utrudnień w przepływie wody. Dodatkowo poziom wód w zbiorniku Dębe utrzymywany jest na niskim poziomie napełnienia, po to, by przyjąć zwiększony dopływ wody z Bugu i Narwi.

Podczas przeglądu dyrektor Chęć z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej poinformował, że RZGW złożyło do wojewody komplet dokumentów, dotyczących pozwolenia na modernizację obwałowania na najtrudniejszym odcinku ujścia Bugu na wysokości Kani Polskiej. Mamy nadzieję, że w tym roku rozpoczną się prace, polegające na uszczelnieniu tych wałów, przykryciu siatką zabezpieczającą od bobrów i podniesieniu ich wysokości. Cały czas trwa oczekiwanie na realizację projektu, polegającego na pogłębieniu ujścia Bugu do Narwi. W ubiegłym roku została podpisana umowa o prefinansowaniu tych prac została podpisana w ubiegłym roku, ale nie ma jeszcze zabezpieczonych wszystkich niezbędnych środków do ich wykonania. Zadanie to ma wykonać Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej przy udziale środków unijnych i z budżetu państwa.

Również dzisiaj odbyła się inspekcja obwałowań poniżej zapory w Dębem, w której udział wzięli pracownicy zarządzania kryzysowego gminy Wieliszew oraz dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. Poziom wody na tym odcinku jest dość wysoki, woda wchodzi już na wały. Być może jutro zostanie tam ogłoszony stan ostrzegawczy.

Także w Jabłonnie wały i poziom wody w Wiśle jest stale monitorowany. Póki co, na Wiśle w powiecie legionowskim nie ma zagrożenia powodzią.