9 maja 2013

Bądźmy bezpieczni na drodze

Od 6 do 12 maja br.,  z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych na całym świecie obchodzimy tydzień bezpieczeństwa w ruchu drogowym.                                                                         

 

Ze statystyk policyjnych za 2012 r. wynika, że bezpieczeństwo na polskich drogach stale poprawia się. Nadinsp. Marek Działoszyński, komendant główny policji przedstawił stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym za I kwartał 2013 r. w porównaniu do roku 2012. W tym okresie policja odnotowała spadki liczby wypadków drogowych o 18,1%, liczby ofiar śmiertelnych o 25,4% oraz rannych o 18,4%.

Poprawiło się także bezpieczeństwo pieszych w ruchu drogowym. W 2013 r. w porównaniu do analogicznego okresu w 2012 r. o 22,3% spadła liczba wypadków drogowych z udziałem pieszych, o 13,5% liczba osób zabitych i o 24,5% liczba rannych wśród pieszych. Udało się to osiągnąć dzięki m.in. zaangażowaniu policji w działania kontrolne na drodze oraz różnorodnym przedsięwzięciom edukacyjno-profilaktycznym realizowanym przez policjantów ruchu drogowego, w tym m.in. szerszą współpracę z podmiotami pozapolicyjnymi.

Duży wpływ na bezpieczeństwo drogowe miały zakrojone na szeroką skalę działania na rzecz poprawy stanu i jakości infrastruktury drogowej w naszym kraju, co znajduje odzwierciedlenie także w policyjnych statystykach – mówił Marcin Jabłoński, podsekretarz stanu w MSW. Determinacja w zakresie podnoszenia poziomu bezpieczeństwa i większy nadzór nad bezpieczeństwem ruchu drogowego przynoszą rezultaty – podkreślił wiceminister Marcin Jabłoński.

Biorąc pod uwagę statystykę liczby wypadków drogowych, spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców nadal widzimy, że wyobraźni, empatii i zrozumienia dla istoty tego problemu wciąż jest za mało. Tylko w trakcie tegorocznego weekendu majowego policja zatrzymała około 4 tys. 550 nietrzeźwych kierowców.

Wiceminister wierzy, że przypadający 6 maja Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz  Światowy Tydzień Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym pozwolą pozyskać nowe idee, pomysły i inspiracje, a także przekazywać je dalej, co będzie pozytywnie wpływać na stan bezpieczeństwa drogowego w naszym kraju.

Komisja Europejska, określając kierunki polityki bezpieczeństwa ruchu drogowego na lata 2011 – 2020 wskazała, że jednym z najistotniejszych jej elementów jest zachęcanie użytkowników dróg do bezpieczniejszej jazdy. Temu ma służyć stworzenie europejskiej strategii w zakresie edukacji i szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa drogowego.

Podczas seminarium, które odbyło się 6 maja w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych młodzież z grupy PaT („Profilaktyka a Ty”) wystawiła przedstawienie teatralne pn. „Poczekalnia”. Autor przedstawienia jest laureatem konkursu przeprowadzonego w ramach programu „Razem bezpieczniej”. Odbył się także pokaz mody dziecięcej, w trakcie którego zaprezentowano elementy odblaskowe, poprawiające bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów w ruchu drogowym.

W ramach działań dla bezpieczeństwa na drogach legionowscy policjanci przeprowadzają szereg spotkań i akcji mających na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ich uczestnikami będą przedszkolaki, młodzież, osoby dorosłe i seniorzy. Wszystkie przedsięwzięcia mają uświadomić uczestnikom ruchu drogowego, że bezpieczeństwo ich oraz bliskich zależy od rozwagi każdego z nich.

 

Źródło: http://kpplegionowo.policja.waw.pl