3 grudnia 2013
Centrum Badawcze PAN za rok!

Pozwolenie na budowę Centrum Badawczego PAN w Jabłonnie podpisał dziś w obecności przedstawicieli inwestora i wykonawcy starosta legionowski Jan Grabiec.                     



Instytut Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku, realizuje projekt p.n. Centrum Badawcze PAN "Konwersja energii i źródła odnawialne" w gminie Jabłonna. Obiekt będzie zapleczem laboratoryjnym dla placówek naukowych PAN, wyższych uczelni, jak również dla jednostek badawczo-rozwojowych, powiązanych tematycznie i posiadających bogate doświadczenia w zakresie konwersji energii i źródeł odnawialnych. Będzie też zapleczem dla sieci naukowych, specjalizujących się w powyższych zagadnieniach. Projekt jest realizowany ze wsparciem funduszy z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013, Priorytet I, działanie 1.1. Jego wartość całkowita to 91 261 348,95 zł, a dofinansowanie z UE wynosi 75 832 687,00 zł.  W dzisiejszej uroczystości uczestniczyli m.in. prof. dr hab. inż. Władysław Włosiński z Polskiej Akademii Nauk, który jest pomysłodawcą i liderem projektu, Marzena Patoleta z Instytutu Maszyn Przepływowych PAN z Gdańska, Tomasz Tworek, prezes zarządu firmy Dorbud - głównego wykonawcy inwestycji oraz przedstawiciele Powiatu Legionowskiego: starosta Jan Grabiec, przewodniczący rady powiatu Szymon Rosiak i wicestarosta Robert Wróbel.



Centrum powstanie w Jabłonnie na terenie o powierzchni 1,77 ha. Będzie składać się z pięciu połączonych funkcjonalnie pawilonów. Energia potrzebna np. do oświetlenia i ogrzania obiektu ma pochodzić m.in. ze źródeł odnawialnych. Podstawowymi źródłami energii cieplnej ma być zautomatyzowany kocioł biomasowy i wysokotemperaturowa pompa ciepła. Centrum, oprócz przyłączenia do sieci energetycznej, będzie wyposażone w kolektory słoneczne, turbinę wiatrową i wiele innych, eksperymentalnych układów pozyskiwania energii.

Zarówno budynek, jak i jego otoczenie będą na wskroś nowoczesne. Projekt budowlany przewiduje na przykład zamontowanie systemu ogrzewania zewnętrznych ciągów komunikacyjnych i parkingów ciepłem pozyskiwanym z gruntu. Ponieważ Centrum Badawcze ma zapewnić realizację funkcji badawczo-pomiarowych, konferencyjnych i promować nowoczesne technologie, w obiekcie przewidziano nowoczesne rozwiązana techniczne, m.in. scentralizowany system nadzoru i sterowania budynkiem oraz laboratoriami, system komputerowy, przechowywania i archiwizowania danych, obsługi konferencji i sympozjów, systemy instalacyjne zapewniające właściwe funkcjonowanie obiektów. Łączna powierzchnia zabudowy całego kompleksu wynosi 2269,8 m2. Ambitny harmonogram projektu zakłada, że inwestycja zostanie zbudowana w ciągu 12 miesięcy.


Jak dotąd, dzięki współpracy inwestora, wykonawcy i Starostwa Powiatowego w Legionowie przygotowania do inwestycji idą zgodnie z - bardzo napiętym - harmonogramem. Na połowę grudnia 2013 zaplanowano uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego, na które już dziś lider projektu prof. dr hab. inż. Władysław Włosiński zaprosił starostę Jana Grabca.

Powstanie takiego obiektu na terenie powiatu legionowskiego to niewątpliwy prestiż, ale też nowe możliwości rozwojowe dla naszego regionu. To także nowe miejsca pracy i wsparcie dla specjalistów działających w branży odnawialnych źródeł energii. Warto przypomnieć, że powiat legionowski już podjął kroki, by to wykorzystać. We współpracy z  Instytutem Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego PAN w bieżącym roku szkolnym w Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Siwińskiego w Legionowie uruchomiony został nowy kierunek kształcenia, którego absolwenci będą technikami urządzeń i systemów energii odnawialnej. Część z nich zapewne znajdzie zatrudnienie w Centrum Badawczym PAN. Inni będą mogli prowadzić własną działalność, mając pod ręką wsparcie Centrum Badawczego ze swej dziedziny.