20 grudnia 2013
Budżet powiatu na 2014 uchwalony!

Blisko 13 milionów złotych na inwestycje i 2,5 miliona na wsparcie ofiar przemocy, samotnych matek oraz wsparcie wychowanków pieczy zastępczej i domów dziecka – znamy już plan budżetowy Powiatu Legionowskiego na 2014.

Rada Powiatu w Legionowie podjęła dziś uchwałę przyjmującą budżet powiatu na 2014 rok.

Dziś powiatowi rajcy podjęli uchwałę, przyjmującą budżet powiatu na przyszły rok. Ma on wynieść ponad 83 miliony złotych. Dochody powiatu szacowane są na ponad 75 milionów złotych. Największą pozycję w tej kwocie stanowi udział w podatku od osób fizycznych i podatku od osób prawnych, przewidywany na 33,35 mln zł, blisko 20 mln to subwencje, następne w kolejności to dotacje celowe na zadania bieżące (10,6 mln zł), wpływy ze świadczonych usług oraz pobieranych opłat (6,9 mln zł) i dotacje na zadania inwestycyjne (2,4 mln zł). Pozostałe środki to przychody, do których wliczają się wolne środki na rachunku bieżącym powiatu oraz planowany kredyt.

Wydatki powiatu, obok zadań administracyjnych, to także środki na działalność szkół, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Domu Pomocy Społecznej, Powiatowego Urzędu Pracy, inspekcji sanitarnej, nadzoru budowlanego czy Państwowej Straży Pożarnej.

Najbardziej znacząca pozycja wśród wydatków to zadania oświatowe. W przyszłym roku powiat przeznaczy na nie prawie 24 miliony złotych, co stanowi ponad 28% całego budżetu powiatu. Kolejna znacząca pozycja budżetu – blisko 17 milionów złotych – to wydatki na zadania związane z szeroko pojętą polityką społeczną, obejmujące m.in. pomoc społeczną i ochronę zdrowia. Z tej kwoty 2,5 miliona jest przeznaczone na dotacje na prowadzenie punktu informacyjno–konsultacyjnego dla ofiar przemocy i mieszkania chronione dla trzech pełnoletnich wychowanków pieczy zastępczej, prowadzenie domu samotnej matki i dziecka oraz mieszkanie chronione dla pełnoletnich wychowanków pieczy zastępczej, jak również na wsparcie warsztatów terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych.
 

Zawiłości powiatowego planu finansowego przedstawiła skarbnik Dorota Łyszkowska.

Na inwestycje w przyszłorocznym budżecie powiatu legionowskiego przeznaczono blisko 13 milionów złotych, co stanowi 15,5% budżetowych wydatków. Miłą świadomość, że znaczny odsetek budżetowych złotówek będzie przeznaczony na inwestycje zatruwa niestety świadomość, że w przyszłym roku, o ile nie zmienią się dotychczasowe przepisy, blisko 8 milionów złotych oddamy do budżetu państwa jako słynne już „janosikowe”. To o ponad 600 tysięcy złotych więcej niż w tym roku. Gdyby nie ten para podatek, wartość inwestycji powiatowych mogłaby wynieść w przyszłym roku 20 milionów złotych! Byłoby więcej środków na realizację inwestycji i nie trzeba by planować ewentualnego zaciągnięcia kredytu na pokrycie deficytu budżetowego.

Tymczasem trzeba dzielić co jest, a potrzeb, jak zawsze, jest znacznie więcej niż pieniędzy. Dlatego też główną przesłanką, którą kierował się Zarząd Powiatu przy doborze zadań inwestycyjnych była możliwość ubiegania się o dofinansowanie ich realizacji ze źródeł zewnętrznych oraz możliwości udziału finansowego gmin z terenu powiatu w kosztach ich wykonania. - Planowanie budżetu to proces, wymagający pogodzenia potrzeb i oczekiwań lokalnej społeczności z możliwościami finansowymi. Staramy się zawsze tak zaplanować wydatki, by jak najlepiej wykorzystać każdą powiatową złotówkę i zaspokoić jak najwięcej potrzeb naszych mieszkańców. Walczymy nadal, mimo gotowego planu finansowego, ubiegając się o środki zewnętrzne, by te nasze skromne możliwości zwiększać. W ostatnich latach byliśmy bardzo skuteczni, liczymy na to, że w przyszłym roku pozyskamy dodatkowo kilka milionów złotych. - podsumował prace nad konstruowaniem budżetu starosta Jan Grabiec.









 

Starosta Jan Grabiec wyjaśniał w imieniu Zarządu Powiatu wątpliwości i odpowiadał na pytania radnych dotyczące procesu planowania budżetu na przyszły rok.

Opracowanie planu finansowego tak dużego organizmu, jakim jest powiat, to proces żmudny i skomplikowany. Potwierdza to skarbnik powiatu Dorota Łyszkowska.- Prace nad budżetem powiatu na 2014 rok rozpoczęliśmy już w sierpniu br., kiedy to Zarząd przyjął ogólne założenia uwzględniające sytuację finansową powiatu oraz prognozy wskaźników makroekonomicznych na kolejne lata. W oparciu o te założenia kierownicy jednostek organizacyjnych przygotowali propozycje planów finansowych swoich jednostek. Kolejny etap to prace Zarządu nad budżetem zwane potocznie „równoważeniem”, których celem było przede wszystkim znalezienie kompromisu pomiędzy nieograniczonymi potrzebami finansowymi przy ograniczonych ustawowo źródłach ich finansowania w postaci dochodów publicznych. Zapewnieniu środków na rozwój, w tym głównie realizację inwestycji, przy jednoczesnym zachowaniu bezpiecznego poziomu zadłużenia powiatu. Pomimo, iż nie było to łatwe zadanie, współpraca z Zarządem Powiatu w tym zakresie przyniosła mi dużo radości i satysfakcji. Szczególnie, że był to pierwszy od ponad 5 lat budżet powiatu, przy którego tworzeniu miałam przyjemność uczestniczyć. - podsumowuje skarbnik.

Przez wszystkie trudności i procedury można jednak przebrnąć z sukcesem. Tak też stało się w przypadku samorządowców z powiatu, którzy opracowali i uchwalili budżet na przyszły rok. Teraz spokojnie mogą przygotować się do jego realizacji.