3 kwietnia odbyła się konferencja zorganizowana przez Starostę Legionowskiego w ramach projektu „O architekturze w duchu zrównoważonego rozwoju” realizowanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 – 2013.
Nadrzędnym celem konferencji było przedstawienie możliwości połączenie lokalnych tradycji architektonicznych i urbanistycznych z nowoczesnymi, ekologicznymi i ekonomicznymi rozwiązaniami stosowanymi w dzisiejszej architekturze. Na konferencję zaproszeni zostali przedstawicieli samorządów lokalnych, architekci, projektanci oraz osoby zawodowo związane z kształtowaniem naszego otoczenia.
W pierwszej części spotkania przedstawione zostały założenia projektu „O architekturze w duchu zrównoważonego rozwoju”. Następnie p. Ryszard Piotrowski – organizator akcji Dom Zeroenergetyczny, szczegółowo omówił tematykę nowatorskich, ekologicznych rozwiązań stosowanych w architekturze i urbanistyce oraz przedstawił nowe kierunki rozwoju w budownictwie energooszczędnym. Omówił także koncepcję zrównoważonego budownictwa w Polsce, przyjaznego środowisku na każdym etapie swojego „życia”, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej efektywności energetycznej i komfortu życia mieszkańców. Podkreślił, że idea budowania domów pasywnych znana jest głównie w Niemczech i w Skandynawii, jednak wciąż zmieniające się trendy w budownictwie powodują, że także w Polsce zarówno inwestorzy indywidualni jak i deweloperzy zaczynają poważniej myśleć o stosowaniu nowatorskich rozwiązań w swoich projektach.
Następnie p. Michał Socha – Dyrektor Biura Badań i Dokumentacji Zabytków omówił zachowanie harmonii pomiędzy współczesna infrastrukturą budowlaną o miejscowym krajobrazem naturalnym, tradycją i kulturą tego obszaru. Omówił także propozycje zmian do kodeksu budowlano – urbanistycznego oraz ustawy krajobrazowej.
Na przykładzie własnego projektu architektonicznego jakim jest Centrum Badawcze PAN „Konwersja Energii i Źródła Odnawialne” w Jabłonnie dr inż. architekt Marek Gawdzik omówił kolejny punkt spotkania, czyli połączenie lokalnych tradycji architektonicznych i urbanistycznych z nowoczesnymi, ekologicznymi i ekonomicznymi rozwiązaniami stosowanymi w dzisiejszej architekturze. Wizytówką Centrum mają być technologie plus energetyczne czyli takie rozwiązania, które pozwalają produkować więcej energii, niż dane obiekty są w stanie zużyć. Rozwiązania te będą zróżnicowane na tyle, że będą mogli z nich korzystać zarówno inwestorzy domów prywatnych, jak również budynków użyteczności publicznej np. urzędów, szpitali czy szkół.
Ostatnim punktem konferencji było omówienie przez p. Bartłomieja Kolipińskiego - Zastępcę Dyrektora Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie założeń zaktualizowanego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego.
Na zakończenie spotkania wywiązała się żywa dyskusja, która została zakończona postulatem organizacji kolejnego spotkania, tym razem w domach pasywnych i zeroenergetycznych wybudowanych na terenie powiatu legionowskiego. A podkreślić należy, że to właśnie na terenie powiatu legionowskiego powstawały pierwsze budynki pasywne w Polsce. Jak ujął to p. Ryszard Piotrowski – Powiat Legionowski jest swoistą kolebką budownictwa energetycznego w Polsce. Tak więc, pozostaje nam mieć nadzieję, że projektanci i architekci w swoich projektach będą łączyli nowoczesność z tradycją i kulturą naszego otoczenia w taki sposób aby tworzyły harmonijną całość. A osiągniecie optymalnego ładu przestrzennego na tym obszarze jest niezwykle istotne także z punktu widzenia rozwoju turystyki i rekreacji.
Już w maju zostanie zorganizowana kolejna konferencja, której tematem przewodnim będzie skuteczne i efektywne opracowywanie planów zagospodarowania przestrzennego. Spotkanie to zostanie skierowane do wszystkich zainteresowanych osób m.in. pracowników samorządowych, mieszkańców oraz przedstawicieli przedsiębiorców i organizacji pozarządowych działających na terenie LGD „Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego”, którym nie jest obojętne kształtowanie ładu przestrzennego otoczenia w którym żyją.