9 maja 2014

Radość z tego mam...

Mieszkańcy „Kombatanta” obejrzeli kolejny występ kulturalny – tym razem ich oczy i uszy cieszył taniec i śpiew dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Legionowie.

 

Kolorowy występ uczniów cieszył się dużym zainteresowaniem

 

Młodzi muzycy zaprezentowali się zarówno w repertuarze poważnym, jak i rozrywkowym, w ramach edukacyjnego programu „Śpiewam, tańczę, gram i radość z tego mam.”. Występowali w zespole i solo. Śpiewali, tańczyli, grali... Koncert mógł podobać się każdemu – w repertuarze prowadzonej przez Anitę Rodak grupy znalazły się melodyjne piosenki, a także utwory rytmiczne. Atrybutem młodych artystów były nie tylko instrumenty, ale również rekwizyty, takie jak kowbojskie chusty i kapelusze, czy kolorowe rurki do wybijania taktu.
Za swoje zaangażowanie dzieci z „ósemki” otrzymały nagrodę w postaci oczywistej wdzięczności i spontanicznego aplauzu. Ale to nie wszystko, ponieważ okazuje się, że korzyści z takich występów są obustronne. Wiele dzieci nie ma kontaktu z własnymi dziadkami, ponieważ są to dzieci wojskowych, którzy tutaj przyjechali z daleka. - mówi nauczycielka i organizator koncertu Anita Rodak. - Uczę dzieci kontaktu z ludźmi starszymi; że te osoby też potrzebują rozrywki.
Dodatkowym atrybutem mieszkańców Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” jest ich, coraz rzadziej spotykana w świecie współczesnym, umiejętność słuchania i oglądania w skupieniu. Ludziom, a szczególnie dzieciom i młodzieży, coraz trudniej przychodzi dłuższe zatrzymanie uwagi nawet na wydarzeniach istotnych, tym bardziej – czynnościach wykonywanych na co dzień. Zalety osób starszych w tym kontekście podkreśla również Anita Rodak: - „Bardzo często zdarza się, że gramy dla młodszych, szczególnie w szkole, gdzie publiczność trzeba uspokajać. Tutaj było skupienie, cisza, z czego dzieci były zadowolone.
To nie pierwsza i zapewne nie ostatnia impreza kulturalna w „Kombatancie”. Dyrekcja, od początku zmiany  na tym stanowisku, prowadzi ścisłą współpracę z miejskimi i powiatowymi instytucjami oświatowymi i kulturalnymi. Jej owocem są częste wizyty w Domu Pomocy Społecznej artystów bardziej lub mniej zaawansowanych wiekiem, ale zawsze zaangażowanych i otwartych na spotkanie z seniorami.




Anita Rodak, nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 8

Dzieci ze szkoły podstawowej nr 8 już tutaj występowały, ale ten zespół pokazał się w Kombatancie po raz pierwszy. To dzieci z klasy 3C, której jestem wychowawczynią, oraz z klas 4-6, uczestniczące w projekcie edukacyjnym mojego autorstwa: „Śpiewam, tańczę, gram i radość z tego mam.” Naszym celem jest rozwijanie dzieci pod względem muzycznym, nauka gry na instrumentach bez znajomości nut, otwarcie na muzykę poważną. Uczniowie, którzy zgłaszają się do udziału w moich zajęciach, nie są selekcjonowani. Występowały niektóre dzieci nie mające poczucia rytmu, a po roku tańczą, śpiewają, grają i widzą, co to znaczy „czuć muzykę”. Inne dzieci od razu odkryły w sobie talent i po jakimś czasie z własnej inicjatywy zapisały się na zajęcia dodatkowe np. z gry na pianinie.