16 lipca 2014
Architektura wczoraj i dziś

Poprawa jakości życia mieszkańców obszaru LGD oraz podtrzymanie lokalnych tradycji architektonicznych to główny cel realizowanego przez Powiat Legionowski projektu pt. „O architekturze w duchu zrównoważonego rozwoju”.

Dotychczas w ramach projektu zorganizowane zostały dwie konferencje tematyczne, dotyczące kształtowania ładu przestrzennego. Celem pierwszej konferencji było przedstawienie możliwości połączenia lokalnych tradycji architektonicznych i urbanistycznych z nowoczesnymi, ekologicznymi i ekonomicznymi rozwiązaniami stosowanymi w dzisiejszej architekturze. Na konferencję zaproszeni zostali przedstawicieli samorządów lokalnych, architekci, projektanci oraz osoby zawodowo związane z kształtowaniem naszego otoczenia. Druga konferencja, zorganizowana w maju br. poświęcona została skutecznemu i efektywnemu opracowywaniu planów zagospodarowania przestrzennego. Spotkanie to zostało skierowane do wszystkich zainteresowanych osób m.in. pracowników samorządowych, mieszkańców oraz przedstawicieli przedsiębiorców i organizacji pozarządowych działających na terenie LGD „Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego”.

Ostatnim działaniem projektu  było wydanie albumu „Architektura obszaru Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego” – Jabłonna, Nieporęt, Wieliszew, Serock, Radzymin, Dąbrówka, Somianka”, który poświęcony został tradycjom architektonicznym tego obszaru oraz nowym projektom i rozwiązaniom, które wpisują się w te tradycje. Publikacja zawiera zdjęcia i opisy architektury dawnej, małej architektury i architektury współczesnej wszystkich gmin wchodzących w skład LGD.

Pałac w Jadwisinie

Hotel "Narvil" w Serocku

Skansen w Kuligowie

Kapliczka w Krubinie

Autorką fotografii prezentowanych w albumie jest Dorota Milerowicz, członkini Związku Polskich Fotografów Przyrody, założycielka legionowskiej Grupy Fotograficznej Migawki, laureatka wielu konkursów fotograficznych, autorka projektów: „Mała architektura, wiejskie kapliczki i krzyże przydrożne”, „Krajobraz Mazowsza”.
Teksty do albumu napisał Mirosław Pakuła, doktor historii, działacz społeczny związany od trzydziestu lat z powiatem legionowskim. Zajmuje się historią regionalną, pisze między innymi książki i artykuły o dziejach gminy Serock.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z elektroniczną wersją publikacji:

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Operacja realizowana przez Powiat Legionowski pt.O architekturze w duchu zrównoważonego rozwoju
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 - LEADER z zakresu małych projektów w ramach działania 413
"Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i