Pierwsza sesja nowo wybranej rady powiatu w Legionowie kadencji 2014-2018 odbyła się 29 listopada. Wybrany został starosta, zarząd powiatu i przewodniczący rady. Radni odebrali zaświadczenia o wyborze, złożyli ślubowanie.
Nowy zarząd Powiatu (od lewej): Zbigniew Garbaczewski, Anna Gajewska, Jerzy Zaborowski, Robert Wróbel, Jan Grabiec
Zgodnie z przepisami pierwsze w kadencji posiedzenie rady zwołał Komisarz Wyborczy. On też ustalił porządek obrad. Zgodnie z procedurą podczas tej sesji nowo wybrani radni odebrali zaświadczenia o wyborze złożyli ślubowanie i tym samym przyjęli mandat radnego. Na sesji nieobecni byli Roman Smogorzewski, który został wybrany prezydentem Legionowa w pierwszej turze wyborów i Olga Muniak, która walczyła o fotel wójta gminy Jabłonna w II turze wyborów. Obrady do chwili wyboru przewodniczącego rady prowadził najstarszy wiekiem radny Stanisław Kraszewski z Legionowa.
Po ślubowaniu radni Rady Powiatu w Legionowie wybrali spośród siebie prezydium rady. Nad przebiegiem głosowań czuwała komisja skrutacyjna, w składzie Grzegorz Piotr Kubalski (Porozumienie Samorządowe) - przewodniczący, Marek Mazur (PO) i Karolina Długołęcka (PiS).
Na stanowisko przewodniczącego rady powiatu zgłoszona została kandydatura Szymona Rosiaka (Porozumienie Samorządowe). W głosowaniu tajnym został on wybrany przewodniczącym rady przy 20 głosach za i jednym głosie wstrzymującym się.
Kolejne głosowanie dotyczyło wyboru wiceprzewodniczących, gdyż zgodnie ze statutem Powiatu Legionowskiego rada powiatu w Legionowie ma dwóch wiceprzewodniczących. Na stanowisko wiceprzewodniczącego rady zgłoszono kandydatury: Mirosława Kado (PO) i Wiesława Smoczyńskiego (PiS). Za kandydaturą Mirosława Kado oddano 19 głosów, przy 2 głosach wstrzymujących się, natomiast za kandydaturą Wiesława Smoczyńskiego głosowało 20 radnych, jedna osoba się wstrzymała. Tym samym zostali oni wybrani wiceprzewodniczącymi Rady Powiatu w Legionowie. Oznacza to, że w prezydium rady znaleźli się przedstawiciele największych klubów radnych PO, PiS i Porozumienia Samorządowego. Obecność opozycji w gremium organizującym pracę rady jest nowym zjawiskiem w polityce samorządowej na terenie powiatu legionowskiego.
Po wyborze prezydium rady przystąpiono do wyboru zarządu powiatu. Szymon Rosiak zgłosił kandydaturę Jana Grabca (PO) na funkcję starosty. - Biorąc pod uwagę wyniki wyborów i zaufanie społeczne, jakim się Pan cieszy, nie będziemy sprzeciwiać się Pańskiej kandydaturze - powiedział lider opozycji w radzie Piotr Płaciszewski (PiS). W głosowaniu tajnym przy 14 głosach „za”, 0 przeciwnych i 7 głosach „wstrzymujących się” Jan Grabiec ponownie został przewodniczącym zarządu powiatu.
{gallery}powiat2/pliki/galeria/2014/I_sesja{/gallery}
Jan Grabiec podziękował za zaufanie i zgodnie z procedurą przedstawił propozycję składu zarządu powiatu. Na stanowisko wicestarosty zaproponował Roberta Wróbla (PO), który sprawował tę funkcję przez ostatnie 4 lata, co zaowocowało rekordowymi pod względem liczby i jakości inwestycjami. Na funkcję etatowego członka zarządu zaproponował Jerzego Zaborowskiego, kandydata spoza grona radnych. Zaborowski jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, politologiem, posiada doświadczenie w zarządzaniu dużymi projektami i zespołami ludzkimi, zdobyte w organizacjach pozarządowych (m.in. Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce i PCK). W zarządzie powiatu ma odpowiadać za oświatę, sprawy społeczne i organizację szpitala. Na społecznych członków zarządu zarekomendował Annę Gajewską (Wspólnota Lokalna) i Zbigniewa Garbaczewskiego (PO).
Głosowania ze względów proceduralnych odbywały oddzielnie na wicestarostę i członków zarządu. Ich przebieg był następujący:
- wicestarostą legionowskim został Robert Wróbel (15 głosów za, 0 głosów przeciw, 6 wstrzymujących się),
- etatowym członkiem zarządu został Jerzy Zaborowski (13 głosów za, 1 głosów przeciw, 7 wstrzymujących się),
- społecznymi członkami zarządu zostali Anna Gajewska (12 głosów za, 3 głosy przeciw, 6 wstrzymujących się) i Zbigniew Garbaczewski (14 głosów za, 1 głos przeciw, 6 wstrzymujących się).
Kolejne posiedzenie rady powiatu odbędzie się w grudniu 2014 r. Wówczas wybrany zostanie m.in. skład komisji problemowych rady. W styczniu radni zajmą się budżetem powiatu na 2015 r.
Skład Rady Powiatu kadencji 2014-2018