11 czerwca 2015
Podsumowanie CIS

Kończy się projekt Legionowskie Centrum Integracji Społecznej. Jego podsumowaniem było otwarcie siedziby warsztatu remontowo-budowlanego w Wieliszewie, które odbyło się 3 czerwca br.

 

W projekcie brało udział 40 osób z powiatu legionowskiego, które zostały wyłonione przy współpracy z miejscowymi ośrodkami pomocy społecznej. Przez prawie rok uczestnicy brali udział w szkoleniach, kursach, warsztatach. Byli objęci opieką socjalną, psychologiczną i prawną. Na warsztatach: opiekuńczym, gastronomicznym, remontowo-budowlanym oraz gospodarczo-porządkowym uczyli się zawodu, do którego byli predysponowani. W ostatnim czasie wszystkie warsztaty wykonywały nieodpłatnie prace na rzecz mieszkańców powiatu. Mimo zakończenia projektu Centrum Integracji Społecznej nie zniknie z przestrzeni powiatu, ponieważ po przekształceniu będzie dalej działać ucząc kolejne osoby oraz  wykonując usługi komercyjne.

Możliwości uczestników kończących właśnie naukę w warsztacie remontowo-budowlanym można było ocenić przy okazji otwarcia ich siedziby. Budynek, który został użyczony przez gminę Wieliszew został od podstaw wyremontowany przez uczestników projektu pod okiem instruktora Janusza Putkowskiego. Efekty pracy warsztatu remontowo-budowlanego cieszą oko, natomiast rezultaty pracy warsztatu gastronomicznego cieszyły podniebienia zebranych osób. Jego uczestnicy przygotowały bowiem poczęstunek dla przybyłych gości.

Wśród nich znaleźli się: starosta Jan Grabiec, Elżbieta Szymanik – zastępca dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, Krzysztof Pilecki  z  Mazowieckiej Centrali Polityki Społecznej  Józef Zając - zastępca burmistrza Serocka, Paweł Kownacki - wójt gminy Wieliszew, Roman Biskupski - prezes stowarzyszenia „Nadzieja”, Kazimierz Kurnicki prezes Powiatowej Izby Gospodarczej, Elżbieta Szczepańska dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Dorota Glinicka Prezes Zarządu ZOZ „Legionowo”, Anna Brzezińska dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej, Wojciech Piątkowski prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego, Marcin Fabisiak przewodniczący Rady Gminy Wieliszew,  Stefan Marciniak starszy Powiatowego Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości oraz radni powiatowi i gminni, a także przedstawiciele gminnych ośrodków pomocy społecznej.

Przybyli goście, po przecięciu wstęgi i obejrzeniu wyremontowanych pomieszczeń, przeszli do sali widowiskowej w Urzędzie Gminy Wieliszew, gdzie odbyła się prezentacja osiągnięć CIS-u i dyskusja na temat realizacji projektu. Dyskusję prowadziła Zenka Bańkowska- koordynator projektu.

Pani Elżbieta Szymanik wyraziła uznanie dla kierownik CIS-u Doroty Wróbel-Góreckiej oraz dla partnerów za realizację projektu, stwierdziła także: "Samorząd może i powinien przeciwdziałać bezrobociu i wykluczeniu społecznemu. Dzisiejszy świat pędzi bardzo szybko i nie każdy może poradzić sobie z tą szybkością. Czasami w życiu coś się zacina i wtedy dobrze jeśli  są takie instytucje jak CIS do których można przyjść po pomoc. Mam nadzieję, że zostanie on na trwałe i będzie służyć pomocą potrzebującym."

Starosta Jan Grabiec powiedział, że projekt społeczny jest ogromnym wyzwaniem i swego rodzaju ”eksperymentem”. Dlatego podziękował za pomoc kolegom samorządowcom i instytucjom wspierającym, a Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych za powierzone fundusze.

Na koniec osoby mające okazję skorzystać z usług warsztatów CIS-u opowiedziały o swoich doświadczeniach z tej współpracy, a uczestnicy, we wzruszających słowach o tym, co dało im uczestnictwo w projekcie „Legionowskie Centrum Integracji Społecznej”.

 

Zapraszamy do odwiedzenia strony Legionowskiego Centrum Integracji Społecznej.