4 sierpnia 2015

71 lat temu...

Z okazji 71. rocznicy powstania warszawskiego w powiecie legionowskim odbyły się liczne uroczystości i imprezy poświęcone temu ważnemu w historii Polski wydarzeniu.                              

 

Uroczystości na cmentarzu w Wieliszewie. Kwiaty składają wicestarosta Jerzy Zaborowski i wiceprzewodniczący rady powiatu Mirosław Kado

 

Powstanie warszawskie jest jedną z najważniejszych i najtragiczniejszych kart w historii naszego kraju. Jego bezpośredni świadkowie, uczestnicy tych wydarzeń, niestety odchodzą, ale następne pokolenia z należytym szacunkiem czczą tych, którzy 1 sierpnia 1944 roku postanowili położyć na szali swoje najczęściej młode życie. Szli do powstania, aby wywrzeć zemstę na znienawidzonym okupancie.

Historia
Legionowo było jedynym miastem, poza stolicą, w którym wybuchło powstanie warszawskie. Godzina W wezwała do walki kilkuset żołnierzy Armii Krajowej i ochotników – powstańcze oddziały zaatakowały niemiecki pociąg na trasie pomiędzy Chotomowem i Legionowem. Ostrzelały również kolumny pancerne na szosie Jabłonna-Zegrze. Do starcia z niemieckim patrolem doszło na legionowskim rynku. Dużym sukcesem powstańców było zdobycie obozu jenieckiego w Beniaminowie oraz uwolnienie z niego rosyjskich więźniów.
Walki toczyły się kilka dni. Zakończyło je niemieckie ultimatum zapowiadające całkowite zniszczenie Legionowa w przypadku kontynuowania oporu. Polskie dowództwo postanowiło wtedy rozwiązać część oddziałów, a resztę skierować na pomoc prowadzącej dramatyczną, nierówną walkę Warszawie. Dzięki temu Legionowo uniknęło losu niemal doszczętnie zburzonej stolicy, w której w ciągu 2 miesięcy powstania zginęło ok. 200 tys. ludzi – głównie osób cywilnych.

Uroczystości
Każda z gmin powiatu legionowskiego zorganizowała swoje obchody 71. rocznicy powstania. Centralne uroczystości odbyły się w Legionowie, pod Pomnikiem Polski Walczącej, na Rondzie AK, gdzie o godz. 17 zebrali się przedstawiciele środowisk kombatanckich, władze lokalne ze starostą Robertem Wróblem i prezydentem Romanem Smogorzewskim, przedstawiciele służb mundurowych, szkół i organizacji społecznych. Zapalono znicze i złożono kwiaty nie tylko pod Pomnikiem Polski Walczącej, ale również w kilkunastu znajdujących się na terenie miasta miejscach pamięci narodowej. Uroczystości zakończyła Msza św. odprawiona w legionowskim kościele garnizonowym.
Nabożeństwo w intencji powstańców warszawskich odbyło się również w wieliszewskim kościele. Ponadto władze samorządowe z wicestarostą Jerzym Zaborowskim i wójtem Pawłem Kownackim złożyły kwiaty i zapaliły znicze na grobach kombatantów i w miejscu pamięci narodowej na Nowopolu.
W Jabłonnie rocznicowe uroczystości odbyły się na Skwerze Alfy i Skiby. Przed apelem poległych i złożeniem kwiatów zebrani śpiewali powstańcze pieśni. Obchody zwieńczyła Msza św. odprawiona w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Jabłonnie.
Nieporęt uczcił pamięć powstania warszawskiego przy pomniku na Placu Wolności oraz kilku miejscach pamięci narodowej na terenie gminy.

 

Wicestarosta Jerzy Zaborowski i wójt Paweł Kownacki oraz zwycięzcy Ultramaratonu Powstańczego w Wieliszewie

 

Imprezy poświęcone
Oprócz oficjalnych uroczystości na terenie całego powiatu legionowskiego odbywały się imprezy poświęcone tematowi powstania warszawskiego. Filia Piaski Muzeum Historycznego w Legionowie zaprosiła na wykład Artura Bojarskiego „Powstańczy dzień. 2 sierpnia 1944 w Warszawie i Legionowie”. Gmina Wieliszew powtórzyła sukces z ubiegłego roku, czyli zorganizowała Ultramaraton Powstańca. Powstańczy rajd – tym razem rowerowy – zorganizował również Ośrodek Sportu i Rekreacji w Serocku. Serocki ratusz z kolei zaprosił mieszkańców na poświęconą powstaniu wystawę „Byliśmy wolnością”. W obchody włączyła się również Biblioteka w Serocku poprzez zorganizowanie spotkania z aktorami Kariną Seweryn i Tomaszem Gęsikowskim, którzy opowiedzieli „o warszawskiej ferajnie z czasów powstania”.