29 lutego 2016

Razem przeciwko powodzi

Niski stan wody w Wiśle i brak zagrożenia powodziowego w ostatnich latach nie uśpił czujności samorządowców. Konsekwentnie działają, by wały wiślane na terenie Jabłonny i Nowego Dworu zostały wyremontowane.

Jeśli wały wiślane na terenie powiatu zostaną zmodernizowane i wzmocnione, nie będzie konieczności prowadzenia takich akcji, jak w 2010 roku, kiedy strażacy, wojsko, policjanci i mieszkańcy ułożyli na nich ponad 30 tysięcy worków z piaskiem. Dzięki wsparciu finansowemu samorządów realizacja tego zadania będzie możliwa

Ostatnia sytuacja, kiedy poziom wody w Wiśle był tak wysoki, że realnie zagrażał zalaniem terenów przyległych do rzeki, miała miejsce w 2010 roku. Od tego czasu łagodne zimy bez śniegu zapewniły względny spokój. Nie uśpiło to jednak samorządowców, którzy przez ostatnie 5 lat niezmordowanie zabiegali o to, by powstał projekt remontu wałów. Pomimo, że determinacja władz lokalnych była duża, na przeszkodzie stanęły przepisy. Samorządy chciały wesprzeć finansowo proces projektowania naprawy wałów, jednak budżety gminy Jabłonna i miasta Nowy Dwór Mazowiecki, w których zapisano środki na ten celu, zostały negatywnie zaopiniowane przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Sytuacja zmieniła się z końcem ubiegłego roku, kiedy to prawo zostało znowelizowane. W myśl nowych przepisów samorząd może sfinansować takie zadanie.
 

  Robert Wróbel, starosta legionowski
Teraz nie ma zagrożenia powodzią i jest to najlepszy czas, żeby wały wyremontować. Tzw. „woda stuletnia”, jak pokazują mapy opracowane przez specjalistów, zagraża dużej części naszego powiatu. Nie tylko gminie Jabłonna, ale też Legionowu i części gminy Wieliszew. Wykonanie projektu modernizacji wałów jest konieczne i należy przygotować go teraz, bo jeśli się to odłoży, może się okazać, że nie uda się zdobyć środków finansowych na wykonanie inwestycji.

Odpowiedzialnym za przeprowadzenie przedsięwzięcia jest Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych (WZMiUW). Jednak w budżecie tej instytucji brakuje środków na przygotowanie projektu na 20-kilometrowym odcinku wałów na terenie gminy Jabłonna i Nowego Dworu Mazowieckiego (NDM).
- W budżecie 2016 mamy zarezerwowane środki na sfinansowanie dokumentacji technicznej pierwszego odcinka wału Jabłonna – Nowy Dwór o długości około 7 km. Najwłaściwszym rozwiązaniem jest jednoczesne przygotowanie dokumentacji technicznej na modernizację pozostałej części obwałowania, czyli odcinka około 13 km. Pozwoli to skrócić czas opracowania pełnej dokumentacji, której posiadanie pozwoli na umieszczenie tego odcinka w Planie Zarządzania Ryzykiem Powodziowym. To z kolei jest niezbędne do starania się o środki finansowe i realizacji inwestycji. – wyjaśnia Robert Kęsy, dyrektor naczelny WZMiUW.

17 lutego z inicjatywy burmistrza NDM Jacka Kowalskiego odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli m.in. starosta legionowski Robert Wróbel i wójt Jabłonny Jarosław Chodorski. W jego trakcie samorządowcy zadeklarowali finansowe wsparcie inwestycji. Temat został również omówiony na sesji rady powiatu 26 lutego – powiatowi radni do projektu wsparcia projektu modernizacji wałów odnieśli się przychylnie, co oznacza, że z przeznaczeniem środków na ten cel z budżetu powiatu nie będzie problemu.

To bardzo dobra informacja dla mieszkańców, ponieważ trzeba pamiętać, że zapory boczne na wcześniejszych odcinkach Wisły zostały w ostatnich latach wzmocnione i zabezpieczone przed przerwaniem. Oznacza to, że zagrożenie, że te przebiegające wzdłuż granicy naszego powiatu są mocniej narażone na uszkodzenie przez wysoką wodę, wzrosło. W budżecie WZMiUW brakuje kwoty miliona złotych na projekt modernizacji zapór bocznych Wisły i taką kwotę mają dołożyć samorządy z powiatów legionowskiego i nowodworskiego.

{youtube}dFWai-wun7k{/youtube}