135 par z 29 ośrodków tanecznych z całej Polski rywalizowało w XVI Konkursie i Mistrzostwach Polski w Tańcach Polskich „Mazur 2016”, które odbyły się w Wieliszewie.
Pierwszy weekend kwietnia niezaprzeczalnie upłynął w naszym powiecie pod znakiem tańca. W wieliszewskiej hali sportowej przez dwa dni rozbrzmiewały dźwięki polskich tańców narodowych, a na parkiecie swoje umiejętności prezentowały najlepsze pary taneczne w kraju. Wśród licznie zgromadzonych gości znaleźli się starosta Powiatu Legionowskiego Robert Wróbel oraz wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki, którzy dokonali wspólnego otwarcia mistrzostw. Ponadto obecni byli Przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Bożena Żelazowska, radni gminni i sołtysi oraz przedstawiciele sponsorów. - Polskie tańce narodowe są niezwykle ważnym nośnikiem tradycji, dzięki której do czasów dzisiejszych przetrwała także cała warstwa muzyczna. Tańcom narody zawdzięczają swoją kulturową identyfikację. Naturalnym jest więc, że w kontynuowanie tej idei włącza się Powiat Legionowski, na którego terenie działają zespoły tańca ludowego i którego reprezentanci startują w turniejach tańców polskich. - powiedział słowem wstępu starosta Robert Wróbel.
Wieliszewski „Mazur” to ogólnopolskie wydarzenie kulturalno-sportowe relacjonowane przez lokalne i krajowe media mające na celu ochronę dziedzictwa narodowego, propagowanie polskich tańców narodowych wśród społeczeństwa, szczególnie wśród dzieci i młodzieży oraz pielęgnowanie polskich tradycji. Wieliszew, jeden z najmniejszych ale i najprężniejszych ośrodków tańca polskiego w kraju i jednocześnie siedziba regionu centralnego Komisji ds. Tańców Polskich PS CIOFF®, po raz dziewiąty był gospodarzem tanecznych Mistrzostw Polski, a Konkursu w Tańcach Polskich po raz szesnasty. Podzielone na siedem kategorii wiekowych pary konkurowały w krakowiaku, polce, mazurze, kujawiaku i oberku. Mieszkańcy, którzy nie mogli uczestniczyć w wydarzeniu mieli okazję śledzić relację na żywo w Internecie.
Rywalizacja była zacięta, a jej poziom bardzo wyrównany. Sędziowie mieli trudny orzech do zgryzienia starając się wyłonić najlepszych z najlepszych. Ostatecznie największy sukces odnieśli stołeczni tancerze, którzy zdobyli pierwsze miejsca w większości kategorii.
„Mazur” to nie tylko widowiskowe zmagania najlepszych krajowych par. W tym roku każdy zainteresowany mógł spróbować swoich sił w tańcach polskich i wziąć udział w warsztatach tanecznych, które po raz siódmy poprowadzili czołowi instruktorzy w kraju. Z kolei dla zainteresowanych funkcją społeczną i rolą kulturotwórczą tańca zorganizowano, już po raz drugi, sympozjum naukowe poświęcone tematyce oberka. Prelekcje wygłosili wybitni specjaliści uniwersyteccy pod przewodnictwem etnomuzykologa, antropologa tańca dr Tomasza Nowaka.
Rokrocznie w konkursach tańców polskich organizowanych w Wieliszewie bierze udział około pół tysiąca uczestników wraz z instruktorami i osobami towarzyszącymi z całej Polski, w tym silna reprezentacja gospodarzy – Zespół Tańca Ludowego „Promyki” z Ośrodka Kultury w Wieliszewie trenowany przez Martę Rusiecką i Dariusza Skrzydlewskiego. Gospodarze wystawili do rywalizacji 11 par zarówno w Konkursie, jak i Mistrzostwach Polski. Bezsprzecznie największym sukcesem „Promyków” jest 4. miejsce pary Marcin Kańkowski i Zuzanna Szmyt (kat. II) oraz 6. miejsce wywalczone przez Jakuba Rembelskiego i Julię Kowalik (kat. IV). Obie pary debiutowały w swoich kategoriach wiekowych – był to ich drugi start w tej klasie. 7. miejsce w Polsce przypadło parze Bartosz Bisialski i Julia Szmyt, która w walce o finał uległa dopiero w dogrywce. Pozostałe pary zakończyły swoje starty na półfinałach.
{youtube}v3xTrNCWp2c{/youtube}
Sponsorem generalnym Mistrzostw był Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Sponsorem głównym wydarzenia była spółka budowlana RSJ HOUSE. Współorganizatorem Mistrzostw był Powiat Legionowski, partnerem zaś legenda wśród polskich zespołów folklorystycznych – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, który ufundował warsztaty dla jednej z mistrzowskich par. Wydarzeniu patronował taniecPOLSKA.pl – portal Instytutu Muzyki i Tańca, a nadzór merytoryczny pełniło tradycyjnie Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF® Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej.
Laureaci Konkursu i Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich Mazur 2016
Konkurs Tańców Polskich Mazur 2016
Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich Mazur 2016
{gallery}powiat2/pliki/galeria/2016/Mazur2016{/gallery}