Powiatowi radni jednomyślnie opowiedzieli się za zwiększeniem środków finansowych na działania prozdrowotne realizowane przez powiat legionowski.
Uchwałę w tej sprawie przegłosowano na marcowej sesji rady powiatu. - Dodatkowe środki finansowe w kwocie 40.000 tys. złotych zostaną przeznaczone na rozszerzenie oferty Powiatowego Programu Polityki Zdrowotnej „Zdrowy Powiat” o badania profilaktyczne raka jelita grubego i prostaty. – mówi starosta Robert Wróbel.
Akcja „Profilaktyka raka jelita grubego” skierowana będzie do osób powyżej 50. roku życia i realizowana poprzez zorganizowanie badań przesiewowych na krew utajoną w kale. Osoby, u których badanie da wynik pozytywny będą mogły poddać się kolonoskopii przeprowadzonej w znieczuleniu ogólnym wraz z możliwością biopsji, jeśli w trakcie procedury zostaną wykryte podejrzane zmiany. Z kolei programem „Profilaktyka raka prostaty” objęci zostaną mężczyźni powyżej 40. roku życia. W jego ramach wykonywane będą badania krwi w celu oznaczenia markera raka prostaty – PSA wolnego oraz badania ultrasonograficzne gruczołu krokowego. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości pacjenci zostaną skonsultowani przez lekarza urologa, który zadecyduje o dalszym postępowaniu diagnostycznym i ewentualnym leczeniu.
Zdecydowano również o ponad dwukrotnym zwiększeniu finansowania programów „Krzewienie idei krwiodawstwa i dawstwa szpiku wśród mieszkańców Powiatu Legionowskiego" oraz "Szkolenia z zakresu udzielenia pierwszej pomocy na terenie Powiatu Legionowskiego”. W efekcie wydłużono czas realizacji obu inicjatyw, co będzie skutkować objęciem nimi większej liczby mieszkańców. Powyższe zadania zostaną przeprowadzone we współpracy z podmiotami zewnętrznymi wyłonionymi w otwartych konkursach ofert.
Radni podjęli także decyzję o przeznaczeniu 25.000 tys. złotych na dofinansowanie zakupu lampy do tomografu komputerowego dla Zakładu Diagnostyki Obrazowej Nowodworskiego Centrum Medycznego w Nowym Dworze Mazowieckim, z którego świadczeń korzystają mieszkańcy powiatu legionowskiego. - Dzięki tej inwestycji zabezpieczone zostaną potrzeby pacjentów posiadających wskazania do wykonania tomografii komputerowej. – wyjaśnia starosta Wróbel. – Dzięki temu zakupowi nie będzie konieczności odsyłania chorych do innych podmiotów leczniczych i skróci się okres oczekiwania na badanie. – dodaje.
W planach zarządu powiatu jest także wydanie informatora z danymi teleadresowymi poradni medycznych z terenu powiatu oraz niezbędnymi informacjami dla pacjentów dotyczącymi funkcjonowania i zasad korzystania z ośrodków służby zdrowia.