7 kwietnia 2016
LGD ma nową Strategię

18 milionów złotych na projekty zgodne ze strategią rozwoju lokalnego rozdysponuje w najbliższych latach Lokalna Grupa Działania (LGD) „Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego”. Starać się o nie mogą m.in. mieszkańcy, przedsiębiorcy i samorządy.                                           

Jednym z punktów obrad marcowej sesji Rady Powiatu było omówienie działalności powiatu legionowskiego w ramach „Strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w latach 2016-2023”. Dokument wytycza cele oraz sposoby ich realizacji, określając obszary rozwoju i aktywności LGD. Opracowano go w oparciu o szczegółową analizę, uwzględniającą cechy obszaru, jego mocne i słabe strony oraz przewidywane dla niego szanse i zagrożenia. Powiatowym radnym strategię zaprezentował prezes zarządu LGD Edward Trojanowski.

Pierwszym celem strategii jest dalszy rozwój gospodarczy obszaru LGD i związana z nim intensyfikacja działań w zakresie rozwoju oferty pracy, podnoszenia kompetencji zawodowych, zintegrowanej promocji oferty gospodarczej i inwestycyjnej oraz rozwoju lokalnych produktów obszaru i turystyki. Kolejnym jest zrównoważony rozwój sektora rybackiego, w tym podnoszenie wartości produktów rybactwa poprzez tworzenie lub rozwijanie łańcucha dostaw produktów, dywersyfikacja działalności w ramach rybołówstwa i promocja sektora rybackiego w społeczności lokalnej.

W odniesieniu do rozwoju społecznego obszaru LGD przewiduje się inicjowanie współpracy grup mieszkańców, organizacji, instytucji i firm, aktywizację społeczną i integrację mieszkańców obszaru, promocję lokalnej kultury i zachowanie dziedzictwa kulturowego, rozwój szeroko pojętej edukacji ustawicznej oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i wykorzystanie potencjału grup defaworyzowanych.

Ważnym elementem zaplanowanych działań jest zachowanie walorów środowiska obszaru LGD i przeciwdziałanie zmianom klimatu z wykorzystaniem innowacji organizacyjnych i technologicznych. Zgodnie z przyjętymi założeniami realizacja tego celu możliwa będzie dzięki edukacji ekologicznej w zakresie zmian klimatycznych, współpracy na rzecz racjonalnego gospodarowania zasobami środowiska obszaru, wykorzystywaniu nowoczesnych rozwiązań i technologii w zakresie gospodarki niskoemisyjnej oraz wspieraniu i wykorzystywaniu atutów środowiska na obszarach rybackich, w tym podjęcie działań na rzecz łagodzenia zmiany klimatu.

Jest to obecnie jedyna w województwie strategia dwufunduszowa. Oznacza to, że jej realizacja odbywać się będzie przy wsparciu dwóch programów - Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze. Strategia będzie wdrażana w trzech etapach z podziałem na okresy czasowe.

Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego” jest stowarzyszeniem specjalnym osób prawnych i fizycznych zawiązanym w 2006 r., którego celem jest podejmowanie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich. W jego skład wchodzą gminy Serock, Nieporęt, Jabłonna i Wieliszew (powiat legionowski), gminy Dąbrówka i Radzymin (powiat wołomiński) oraz gmina Somianka (powiat wyszkowski).


Trzy pytania do… Edwarda Trojanowskiego, prezesa LGD „Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego” na temat nowej strategii.

 


Na jakim etapie są prace związane z wdrożeniem strategii?
Na chwilę obecną „Strategia rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w latach 2016-2023” (LSR) została pozytywnie zaopiniowana pod względem formalnym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i jest w trakcie oceny formalnej. W maju spodziewamy się  podpisania umowy ramowej z Zarządem Województwa Mazowieckiego. Na przełomie czerwca i lipca zorganizujemy szkolenia dla beneficjentów, a między sierpniem i listopadem zostaną przeprowadzone konkursy dla przedsiębiorców i samorządów lokalnych.

Kto może starać się o dofinansowanie i na jakie działania?
O dofinansowanie projektów mogą ubiegać się osoby zameldowane na obszarze gmin członkowskich i zamierzające prowadzić działalność na tym terenie. Od osób prawnych wymagana jest działalność na rzecz tego obszaru. Beneficjentami mogą zostać mieszkańcy, przedsiębiorcy, gminy i powiaty oraz ich jednostki organizacyjne, a także organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe.

Jakie kryteria powinien spełniać wniosek o dofinansowanie ze środków LGD?
Strategia określa cele ogólne działania LGD, zawarte w nich cele szczegółowe oraz definiuje przypisane tym celom przedsięwzięcia. Beneficjenci składający wnioski o dofinansowania są zobowiązani przedstawić projekty, które będą służyć realizacji celu ogólnego,  przypisanemu mu przynajmniej jednemu celowi szczegółowemu, który będzie wpisywał się w minimum jedno wskazane w strategii przedsięwzięcie. Planowana przez wnioskodawcę operacja musi także przyczyniać się do osiągnięcia przynajmniej jednego wskaźnika produktu, przynajmniej jednego wskaźnika rezultatu oraz przynajmniej jednego wskaźnika oddziaływania LSR określonych w dokumencie. Ponadto wnioskowana inicjatywa powinna generować utworzenie przynajmniej jednego miejsca pracy, w przypadku gdy wnioskodawcą będzie przedsiębiorca lub jednostka sektora finansów publicznych.