Kompozycje wojenne i wojskowe w wykonaniu muzyków z formacji Maes-Trio znalazły się w programie ostatniego koncertu z cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką”.
Kierownictwo cyklu zawsze starannie dobiera repertuar oraz wykonawców, co za każdym razem gwarantuje komplet widzów na sali. Tak było i tym razem. Wśród licznie zgromadzonych słuchaczy znaleźli się między innymi wójt gminy Jabłonna Jarosław Chodorski, radny powiatu Zbigniew Garbaczewski, radni gminy Jabłonna Arkadiusz Syguła i Paweł Krajewski. Gości powitała dyrektor Domu Zjazdów i Konferencji PAN Magdalena Grzelecka, która słowem wstępu omówiła program koncertu, a następnie oddała głos konferansjerowi Jackowi Woleńskiemu, który podjął się trudu poprowadzenia publiczności przez echa wojen w muzyce i literaturze.
Formacja Maes-Trio dała koncert muzyki wojennej i wojskowej. Na zdjęciu (od lewej): Dariusz Kasperek, Marzena Mikuła–Drabek, Jacek Gros i dziennikarz muzyczny Jacek Woleński.
Koncert zatytułowano „Ogniem i mieczem, a w repertuarze znalazły się kompozycje typowo wojskowe i wojenne oraz takie, których związek z tą tematyką wcale nie jest oczywisty i jednoznaczny. Na uwagę zasługiwały ciekawa aranżacja poszczególnych wykonań oraz trafne i dowcipne komentarze prowadzącego. Zaprezentowano utwory muzyki klasycznej, filmowej i rozrywkowej, w tym m. in. marsz triumfalny z opery „Aida” Giuseppe Verdiego, uwerturę do opery „Wilhelm Tell” Gioacchina Rossiniego, słynny motyw z „Gwiezdnych wojen” Johna Williamsa, muzykę Elmera Berensteina z „Siedmiu wspaniałych”, utwory Johna Barry’ego z serii filmów o Jamesie Bondzie i naturalnie kompozycje Krzesimira Dębskiego z filmu „Ogniem i mieczem”. Wszystkie utwory zostały mistrzowsko wykonane przez trio złożone z Marzeny Mikuły-Drabek (fortepian), Jacka Grosa (skrzypce) oraz Dariusza Kasperka (klarnet). Zespół kameralny Maes-Trio powstał w 2001 roku. W jego repertuarze znajdują się utwory od czasów baroku aż po dzień dzisiejszy. Oprócz muzyki klasycznej, zespół wykonuje także muzykę filmową, przeboje okresu międzywojennego, standardy muzyki rozrywkowej, jazzowej, kolędy oraz akompaniamenty utworów wokalnych, w tym całych operetek. Występ docenili słuchacze dając wyraz swemu ukontentowaniu gromkimi, długimi brawami i prosząc o bis. Po raz kolejny organizatorzy stanęli na wysokości zadania i zaspokoili gusta nawet najbardziej wymagających melomanów.
„Pałacowe spotkania z muzyką” to cykl, który zainaugurowano w 2002 roku. Organizowane w jego ramach, raz w miesiącu, występy instrumentalne i wokalne dają miłośnikom muzyki niepowtarzalną szansę uczestniczenia w wyjątkowych koncertach, poszerzania horyzontów muzycznych oraz integrują lokalną społeczność i budują pozytywny wizerunek nie tylko gminy Jabłonna, ale i całego powiatu legionowskiego. Ponadto co dwa miesiące w Galerii Sztuki Współczesnej „Oranżeria” ma miejsce wernisaż wystawy prac artystycznych. Pomysłodawcami formatu są Magdalena Grzelecka – dyrektor Domu Zjazdów i Konferencji Polskiej Akademii Nauk oraz prof. Andrzej Zieliński – profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W tym roku przedsięwzięcie swym patronatem objął Starosta Legionowski.