22 kwietnia 2016
Targowa w Europarlamencie

Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Legionowie odwiedzili Europarlament. Wyjazd był nagrodą  za film nakręcony w ubiegłym roku szkolnym pod tytułem: ,,Unia Europejska w Twojej miejscowości, regionie, życiu”. Obraz opowiada o tym, jak zmieniło się nasze życie i najbliższe otoczenie po wejściu Polski do UE.

 

Nauczyciele i uczniowie z Targowej w Strasburgu

 

Oto relacja z tego wydarzenia.

17 marca 2016 r. z całą pewnością zapisał się w historii naszej szkoły. Uczniowie nie tylko przez dziesięć godzin wcielali się w role europarlamentarzystów, pracując, głosując i debatując, ale również wspaniale zaprezentowali naszą szkołę i powiat przed szeroką publicznością międzynarodową. W spotkaniu Euroscoli 2016 brało udział około 500 uczniów z dwudziestu krajów. Wyjazd był nagrodą  za film nakręcony w ubiegłym roku szkolnym. Motywem filmu jest ,,Unia Europejska w Twojej miejscowości, regionie, życiu” i opowiada o tym, jak zmieniło się nasze życie i najbliższe otoczenie po wejściu Polski do UE. Decyzją komisji złożonej z pracowników Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce  film został  zwycięzcą w konkursie EuroscolaPL2015.
Oto relacja z naszego wyjazdu.
Niedziela 13 marca, godz. 22:00 z dreszczykiem emocji ruszamy z Legionowa ku nowej przygodzie. W planie mamy Wiedeń, Linz, Schwangau, Stuttgart, Strasburg, Baden-Baden.
Poniedziałek 14 marca Wiedeń wita nas pięknym słońcem. Trochę zmęczeni nocną drogą, ale pełni zapału ruszamy do Belwederu, który w marcowym słońcu lśni tysiącem barw. Zachwycamy się przepięknym ogrodem rozciągającym się wokół Belwederu. Jeszcze większe wrażenie robi na nas pałac i park cesarzowej Sisi - Schönbrunn. Jest to jeden z najpiękniejszych budynków w stylu barokowym w Europie. Zwiedzamy  Stare Miasto, katedrę św. Szczepana i wiele innych zabytków. Odwiedzamy również Muzeum Historii Naturalnej, w którym  jesteśmy pod ogromnym wrażeniem przede wszystkim niesamowitych minerałów i ,,żywych” dinozaurów. A pan przewodnik i zarazem pilot naszej wycieczki opowiada, opowiada, opowiada, a wiedzę ma ogromną.
Wtorek 15 marca mimo mało sprzyjającej aury, zwiedzamy bajkowy zamek Ludwika II Bawarskiego czyli Neuschwanstein. Nie straszny jest nam ani deszcz ani śnieg, wszyscy dzielnie wspinamy się na wzgórze, aby na własne oczy zobaczyć  wspaniałą eklektyczną budowlę. W końcu jesteśmy w Alpach, a więc wąskie, kręte drogi i strome podejścia są tu na porządku dziennym. Zamek zrobił na nas ogromne wrażenie, ze względu na  położenie i przepiękne widoki na  Alpy. Piękno i przepych bajkowego zamku zauważyły szczególnie dziewczęta, więc kolejny dzień był swego rodzaju ukłonem w stronę chłopców, gdyż zwiedzanie Muzeum Mercedesa w Stuttgarcie sprawiło, że przyśpieszyło nie jedno męskie serce.
Środa 16 marca Muzeum Mercedes - Benz i uczta nie tylko dla chłopców. Nie jedna pani nie może oderwać oczu od wspaniałych modeli samochodów zarówno z końca XIX wieku jak i współczesnych. Jako jedyne muzeum świata, Muzeum Mercedes-Benz prezentuje  ponad 125 lat historii przemysłu samochodowego od jego samych początków. Na dziewięciu poziomach, zajmujących łącznie 16 500 m2 powierzchni, można podziwiać 160 pojazdów i ponad 1500 innych eksponatów. Wszystkie okazy samochodów są przepiękne i nie chcemy stąd  wychodzić. Na pocieszenie możemy kupić małe modele Mercedesa, a w salonie obok duże, całkiem prawdziwe.
Po południu 16 marca przekraczamy Ren i jesteśmy we Francji, gdzie z ogromną przyjemnością zwiedzamy  Strasburg wraz z przepiękna katedrą   Notre-Dame. Najwyższa wieża Katedry ma 142 m. wysokości,  co w latach 1625-1874 czyniło ją najwyższym budynkiem na świecie. W środku Katedra jest przepiękna, w słońcu tańczą kolory z 1000 witraży. Katedra była budowana gdy Strasburg należał do Niemiec. Przez dłuższą chwilę przechadzamy się po placu Gutenberga, a następnie ruszamy w stronę Petite France tzw. "małej Francji". Ten urokliwy zakątek każdy chce mieć na zdjęciu więc rozpoczyna się sesja. Wieczór w Baden Baden  nie upłynął wcale na wypoczynku. Wszyscy   intensywnie przygotowują się  do czwartkowej wizyty w  Parlamencie Europejskim.
Czwartek 17 marca punkt kulminacyjny. Wystrojeni w sukienki i garnitury jedziemy do Parlamentu Europejskiego. Emocje sięgają zenitu. Bramki bezpieczeństwa i kontrola dokumentów. Wchodzimy na salę obrad i zajmujemy miejsca. Super wrażenie, siedzimy na miejscach europarlamentarzystów. Rozpoczynają się prezentacje krajów, następnie trwa dyskusja na temat przyszłości Europy. Można zadawać pytania jak prawdziwi posłowie. Powstają wielojęzyczne  grupy zadaniowe i rozpoczyna się  "Eurogame".  Po zabawie czas na pracę. Tworzymy grupy, w których będziemy wypracowywać wspólne stanowisko na wcześniej przygotowane tematy. Dziękujemy pani Ani Gogolewskiej i pani Anecie Gałczyk-Wnęk. Ich pomoc w przygotowaniu zagadnień była nieoceniona. Około godziny 16.00 wracamy  na główną salę obrad. Dwie osoby prezentują stanowisko grupy oraz odpowiadają na pytania publiczności. 18.00  hymn Unii, podziękowania, pożegnania. To już jest koniec, a szkoda. Było tak pięknie.