29 kwietnia 2016
Męskie kino

Pokaz filmu „Karbala” oraz spotkanie z odtwórcą jednej z głównych ról Antonim Królikowskim znalazły się w programie kwietniowej odsłony cyklu „Kino Otwarte”.                  

 

Odtwórca jednej z głównych ról "Karbali" Antoni Królikowski

 

W ostatni czwartek miesiąca Powiatowa Instytucja Kultury tradycyjnie zaprosiła widzów do sali widowiskowej legionowskiego ratusza na wieczór z dobrym kinem i wyjątkowym gościem. Tym razem wybór padł na jeden z najlepszych filmów wojennych rodzimej produkcji. „Karbala” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza to obraz oparty na autentycznych wydarzeniach, które rozegrały się w kwietniu 2004 roku w tytułowym mieście znajdującym w środkowej części Iraku. Przebywające tam z misją stabilizacyjną wojska polskie zostają zmuszone do odparcia ataku rebeliantów z bojówek Al-Kaidy i As-Sadry, którzy przybyli do miasta wraz z pielgrzymami z okazji trwającego muzułmańskiego święta Aszura. Kilkudziesięciu polskich i bułgarskich żołnierzy, pozbawionych łączności z bazą i dysponujących resztkami amunicji, przez cztery dni prowadzi bohaterską walkę z przeciwnikiem, której głównym celem jest obrona City Hall - siedziby lokalnych władz i policji. Wydarzenia w Karbali przez długi czas utrzymywane były w tajemnicy i opinia publiczna dowiedziała się o nich dopiero cztery lata później.

Po projekcji Antoni Królikowski, grający postać sanitariusza Kamila, opowiedział o kulisach powstawania filmu, o trudnościach z jakimi musiała zmierzyć się ekipa oraz o tym, jak przygotowywał się do roli. Obecni na sali dowiedzieli się, że rola w tym filmie była dla niego ogromnym wyzwaniem pod wieloma względami. Wraz z pozostałymi aktorami przeszedł wyczerpujące szkolenie wojskowe w Lublińcu prowadzone przez weteranów z grupy Raptor. Warunki na planie również nie należały do łatwych. Część zdjęć kręcono w Jordanii, gdzie nie było do końca bezpiecznie, ale wcześniej zaplanowane destynacje - Egipt, Kurdystan i południowa Turcja okazały się w tamtym czasie jeszcze bardziej niespokojne. Antoni Królikowski musiał także wykazać się sporymi umiejętnościami aktorskimi, gdyż jego bohater jest postacią złożoną, pełną wewnętrznych konfliktów. To przerażony nowicjusz, który nagle staje oko w oko z okrucieństwem wojny i próbuje odnaleźć się w tych ekstremalnych warunkach. W krótkim czasie przechodzi prawdziwą metamorfozę, udowadnia, że zasługuje na zaufanie pozostałych żołnierzy i jest w stanie walczyć z nimi ramię w ramię.

Był również czas na pytania widzów, którzy chętnie z tej możliwości skorzystali.

„Karbala” przez blisko dwie godziny nieustannie trzyma w napięciu. Na uwagę zasługują gra aktorska, zdjęcia, montaż oraz ścieżka dźwiękowa, które tworząc harmonijną całość w pełni oddają heroiczną walkę, dramaturgię wydarzeń i dynamikę akcji. Przede wszystkim jednak widzowie są świadkami niebywałej odwagi i wytrwałości żołnierzy, którym udało się odeprzeć atak wroga i utrzymać cel aż do przybycia posiłków. Mówi się, że starcia w Karbali były największą bitwą z udziałem Polaków od czasów II wojny światowej.
Biorąc pod uwagę ograniczony budżet, Krzysztof Łukaszewicz stworzył film wojenny, którego nie powstydzilibyśmy się nawet za oceanem. Nie bez powodu „Karbala” porównywana jest przez krytyków do kultowego „Helikoptera w ogniu” Ridley’a Scotta. I z tego porównania możemy być dumni.

Publiczność po seansie była skora do zadawania pytań

 

„Karbala” otrzymała nagrodę Orła 2016 przyznawaną przez Polską Akademię Filmową za najlepsze zdjęcia dla Arkadiusza Tomiaka i nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest w Toruniu za reżyserię (2015 r.). Ponadto obraz nominowano do nagród Orła 2016 za montaż i scenografię, do Złotego Lwa na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za reżyserię (2015 r.), do Złotej Żaby na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage za zdjęcia (2015 r.) oraz do nagród Złotego Szczeniaka za najlepszą pierwszoplanową rolę męską (Bartłomiej Topa) i najlepszą drugoplanową rolę męską (Leszek Lichota) na Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa (2015 r.).

Antoni Królikowski (ur. 17.02.1989 r.) to polski aktor filmowy i telewizyjny oraz scenarzysta i reżyser. Pomimo młodego wieku może pochwalić się słusznym dorobkiem artystycznym. Widzom znany jest z takich produkcji jak „Miasto 44”, „Wkręceni 2” i „Cisza” oraz seriali „Dom nad rozlewiskiem” i „Pierwsza miłość”. Obecnie można oglądać go w roli młodego Eugeniusza Bodo w serialu „Bodo”. W 2011 roku został podwójnie doceniony na Festiwalu Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN otrzymując wyróżnienie w kategorii Konkurs Filmów Polskich i Nagrodę Publiczności za film „Noc życia”.
„Kino Otwarte” to inicjatywa organizowana przez Powiatową Instytucję Kultury pod patronatem Starosty Legionowskiego oraz Prezydenta Miasta Legionowo. Serdecznie zapraszamy na kolejne odsłony cyklu.

Autorką zdjęć jest Dorota Milerowicz.