16 maja 2016

Pełna kultura w Jabłonnie

Utwory trzech znakomitych kompozytorów znalazły się w programie majowej odsłony cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką”. Po koncercie odbył się wernisaż wystawy prac prof. Wiesława Kruczkowskiego w Galerii Sztuki Współczesnej „Oranżeria”.      


 
Kierownictwo cyklu zawsze starannie dobiera repertuar oraz wykonawców, co za każdym razem gwarantuje komplet widzów na sali. Tak było i tym razem. Wśród licznie zgromadzonych słuchaczy znaleźli się między innymi dyrektor gabinetu prezesa PAN Mieczysław Grabianowski, prorektor ds. nauki i rozwoju ASP prof. Wiktor Jędrzejec, członek zarządu powiatu Grzegorz Kubalski oraz radny gminy Jabłonna Arkadiusz Syguła. Gości powitała dyrektor Domu Zjazdów i Konferencji PAN Magdalena Grzelecka, która słowem wstępu omówiła program koncertu i genezę powstania poszczególnych kompozycji.

 

Wiolonczelistka Izabela Buchowska i pianista Jakub Tchorzewski swym występem oczarowali publiczność zgromadzoną w jabłonowskim pałacu


Duet złożony ze światowej sławy muzyków koncertujących na scenach całego świata - wiolonczelistki Izabeli Buchowskiej oraz pianisty Jakuba Tchorzewskiego wykonał sonatę a-moll D. 821 „Arpeggione” Franciszka Schuberta, Grave. Metamorfozy na wiolonczelę i fortepian Witolda Lutosławskiego oraz sonatę g-moll op. 65 na fortepian i wiolonczelę Fryderyka Chopina. Utwory urzekły publiczność liryzmem i subtelnością oraz mistrzowską aranżacją. Koncert docenili słuchacze dając wyraz swemu ukontentowaniu gromkimi, długimi brawami i prosząc o bis. Po raz kolejny organizatorzy stanęli na wysokości zadania i zaspokoili gusta nawet najbardziej wymagających melomanów.

Tuż po koncercie w Galerii Sztuki Współczesnej „Oranżeria” otwarto wystawę prac prof. Wiesława Kruczkowskiego. Na ekspozycję złożyło się kilkanaście starannie wybranych obrazów wykonanych farbami olejnymi na płótnie. Wszystkie charakteryzuje intensywność barw oraz geometryczność kształtów. Na uwagę zasługuje zwłaszcza wrażenie chaosu, które malarz przedstawił na swoich obrazach, deformacja ludzkich sylwetek oraz abstrakcyjne ujęcie rzeczywistości i ukryta symbolika. Niejednoznaczność i metafora zawarta w dziełach pozostawiają odbiorcy przestrzeń do własnej interpretacji i refleksji nad zamysłem autora. – Obrazy prof. Kruczkowskiego to czysta radość malowania, siła i ekspresja oraz niezmienna pasja. Mijają lata, a one nie tracą na aktualności. – powiedział Wiktor Jędrzejec, prorektor ds. nauki i rozwoju ASP.

 

Obrazy prof. Wiesława Kruczkowskiego w Galerii Sztuki Współczesnej "Oranżeria"


Wiesław Kruczkowski urodził się w 1935 roku w Brasławiu. Dyplom uzyskał w 1957 roku na Wydziale Malarstwa w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Aleksandra Kobzdeja. Profesorem zwyczajnym został w 1995 roku. Zyskał duży autorytet w środowisku akademickim studentów i pedagogów. Jego twórczość charakteryzuje niezależność, która opierała się modzie i panującym na przestrzeni dekad nurtom artystycznym. Malarstwo Wiesława Kruczkowskiego jest nie tylko znane w świecie, ale co ważniejsze wciąż aktualne. Ilość wystaw indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą jest imponująca. Jego prace były wyróżniane i nagradzane, znajdują się w muzeach i w zbiorach prywatnych. Profesor jest cenionym wychowawcą wielu współczesnych artystów.


„Pałacowe spotkania z muzyką” to cykl, który zainaugurowano w 2002 roku.  Organizowane w jego ramach, raz w miesiącu, występy instrumentalne i wokalne dają miłośnikom muzyki niepowtarzalną szansę uczestniczenia w wyjątkowych koncertach, poszerzania horyzontów muzycznych oraz integrują lokalną społeczność i budują pozytywny wizerunek nie tylko gminy Jabłonna, ale i całego powiatu legionowskiego. Ponadto co dwa miesiące w Galerii Sztuki Współczesnej „Oranżeria” ma miejsce wernisaż wystawy prac artystycznych. Pomysłodawcami formatu są Magdalena Grzelecka – dyrektor Domu Zjazdów i Konferencji Polskiej Akademii Nauk oraz prof. Andrzej Zieliński – profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W tym roku przedsięwzięcie swym patronatem objął Starosta Legionowski.