4 lipca 2016

Absolutorium za rekordowy budżet

Od pół roku trwa już 2016 rok, a w czerwcu rada dyskutuje o budżecie roku 2015. O co chodzi z tym absolutorium?                                                           


Absolutorium jest narzędziem kontroli sprawowanej przez radę powiatu nad zarządem w zakresie wykonania budżetu uchwalonego na dany rok. Udzielając go zarządowi rada wskazuje, że według jej opinii budżet powiatu został wykonany bez zastrzeżeń, zgodnie z założeniami i interesem mieszkańców. Taką procedurę przeprowadza się co roku we wszystkich jednostkach samorządu. Opóźnienie czasowe w stosunku do zakończenia roku wiąże się z tym, że konieczne jest sporządzenie sprawozdania z wykonania budżetu, uzyskanie opinii o jego prawidłowości pod względem księgowym i zgodności z ustawą o finansach publicznych i dopiero te wszystkie dokumenty i aspekty oceniają radni.

 

Powiatowi radni głosowali za udzieleniem zarządowi absolutorium


Budżetowe rekordy

Udzielenie absolutorium zarządowi powiatu to znak, że radni uznali działania podjęte przez zarząd za zgodne z założeniami, jakie przyjęto podczas uchwalania budżetu i że organ wykonawczy powiatu wywiązał się ze swoich zadań. A warto podkreślić, że był to budżet pod każdym względem rekordowy.

Przede wszystkim budżet powiatu 2015 był największy w historii i wyniósł blisko 93 miliony złotych. Rekordowa była również wielkość wydatków na inwestycje, która sięgnęła ponad 20 milionów złotych. Warto zauważyć, że ponad połowa z tej kwoty pochodziła z zewnętrznych funduszy, jakie powiat pozyskał na inwestycje. Rekordowo niskie było też zadłużenie powiatu wynoszące jedynie 2,53%. Oznacza to, że mamy znaczne rezerwy na to, by pozyskiwać środki na rozwój powiatu również z kredytów, bo zdolność kredytowa powiatu jest bardzo dobra.

Ponad 20 milionów na inwestycje

W ramach imponujących środków przeznaczonych na inwestycje w ubiegłym roku powiat między innymi przebudowywał i budował nowe drogi, przebudowywał skrzyżowania oraz budował nowe skrzydło Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie, w którym od września 2016 funkcjonować będzie przedszkole specjalne. Zmodernizowane zostały również, poprzez wymianę na nowe i bardzie oszczędne, kotłownie w Powiatowych Zespołach Szkół Ponadgimnazjalnych w Serocku i Legionowie. Zbudował też – co było prawdziwym inwestycyjnym wyzwaniem – kładkę pieszo-rowerową nad torami kolejowym w Legionowie. Ubiegły rok to w inwestycjach powiatu początek zwiększania nakładów na infrastrukturę społeczną, czyli oświatę, ochronę zdrowia i obsługę mieszkańców.
{youtube}kOHcuOZcbCc{/youtube}

Jak zapowiada starosta Robert Wróbel, powiat nadal chce przeznaczać większe nakłady na inwestycje w obiektach oświatowych, zdrowotnych i użyteczności publicznej. Zarówno w sferze inwestycyjnej, jak i wsparcia osób najbardziej go potrzebujących, na przykład poprzez działalność Powiatowego Centrum Integracji Społecznej.