Adam Kita, uczeń Liceum Salezjańskiego w Legionowie, od kilku lat zajmuje się projektowaniem i budową robotów. Teraz marzy, aby w przyszłości znalazły się one na wyposażeniu szkół.
Adam Kita robotyką zajmuje się, jak sam twierdzi, od zawsze. Co roku uczestniczy w Festiwalu Nauki w Jabłonnie. W 2014 roku współtworzył projekt Fokus One – kosmos w 3D, polegający na nagraniu filmu w technologii 3D za pomocą balonu stratosferycznego, za który otrzymał nagrodę specjalną plebiscytu Komputer Świat 2014. Od dłuższego czasu swoje działania koncentruje na udoskonalaniu skonstruowanych przez siebie robotów Leguś, które przyniosły mu 3. miejsce w kategorii freestyle na zawodach Robomotion 2015 i 2. miejsce na zawodach Robomaticon 2016. Jest również laureatem konkursu Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej.
Nazwa robota "Leguś" pochodzi od miejsca jego narodzin - miasta Legionowo i powiatu legionowskiego. Jego twórca, Adam Kita, marzy, aby Legusie na stałe zadomowiły się w szkołach
Uczeń pracuje nad projektem, który ma na celu promowanie robotyki i programowania wśród dzieci i młodzieży przy wykorzystaniu robota Leguś. Do programowania robota służy graficzne oprogramowanie w języku polskim, co znacznie ułatwia proces programowania. Adam przygotował również kursy e-learningowe, które pozwalają na samodzielną naukę. Wraz ze swoim nauczycielem informatyki stworzył już plan zajęć w oparciu o te roboty. Ponieważ produkcja robotów wiąże się z dużymi kosztami, ich autor postanowił założyć projekt na portalu www.polakpotrafi.pl, który pozwoli mu zebrać potrzebne fundusze, aby mógł zlecić wyprodukowanie odpowiedniej ilości profesjonalnej elektroniki niezbędnej do funkcjonowania robota.
Obecnie dążenia młodego wynalazcy mają na celu wyposażenie którejś z legionowskich szkół w większy pakiet robotów wraz ze szkoleniem, na który złoży się 20 kompletnych robotów i 16 godzin szkolenia. Robot Leguś służy do nauki programowania, ale oprócz funkcji edukacyjnych rozwija także umiejętności logicznego myślenia i inteligencję oraz zapewnia dobrą rozrywkę. W oparciu o tego robota Adam poprowadził już pięć zajęć w Zespole Szkół Salezjańskich, jedne zajęcia w Zespole Szkół nr 3 w Legionowie oraz kilka pozaszkolnych. Wszystkie zostały przyjęte z entuzjazmem. Trzymamy kciuki za projekt i dalsze sukcesy Adama Kity.