14 listopada 2016
98 lat niepodległości

Uroczystości związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości odbyły się we wszystkich gminach powiatu. Mieszkańcy oddali hołd bohaterom i uczcili odzyskaną 98 lat temu niepodległość.      

 

W nieporęckich obchodach Narodowego Świętą Niepodległości uczestniczył starosta Robert Wróbel 


Legionowskie uroczystości zainaugurowano Mszą świętą w kościele garnizonowym. Następnie delegacje związków kombatanckich, przedstawiciele władz, instytucji i przedsiębiorstw złożyli kwiaty i wieńce pod pomnikiem Polski Walczącej na rondzie Armii Krajowej. Z ramienia Powiatu Legionowskiego w obchodach uczestniczyli wicestarosta Jerzy Zaborowski oraz członek zarządu Michał Kobrzyński. Wśród imprez towarzyszących obchodom Narodowego Święta Niepodległości w Legionowie znalazły się odsłonięcie muralu przy ul. Szwajcarskiej, koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz Festiwal Gęsiny.

Mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP oraz apelem pamięci i złożeniem kwiatów pod pomnikiem na Placu Wolności zainaugurowano uroczystości w gminie Nieporęt. Powiat Legionowski reprezentował starota Robert Wróbel. Obchodom towarzyszyły pokaz sprzętu wojskowego, konkursy żołnierskie, interaktywne ekspozycje muzealne, I Bieg Niepodległości w Stanisławowie Pierwszym, spektakl „Droga ku Niepodległości” w Gminnym Ośrodku Kultury oraz koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Główne uroczystości związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości w gminie Jabłonna odbyły się w Chotomowie. Po Mszy świętej zgromadzeni pod pomnikiem Poległych i Pomordowanych w latach 1939-1945 wysłuchali apelu i złożyli kwiaty. W Jabłonnie wieńce i kwiaty złożono także pod pomnikiem na Skwerze Alfy i Skiby.

W Serocku obchody rozpoczęto 10 listopada br. uroczystą sesją Rady Miejskiej. W jej trakcie przypomniano drogę Polski do niepodległości, a prelekcję na temat  sytuacji geopolitycznej w Europie przed I wojną światową wygłosił dr Radosław Lolo. Ponadto złożono podziękowania za wieloletnią współpracę Kazimierzowi Przymusińskiemu jako ustępującemu Prezesowi Koła Powiatowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.  11 listopada br. uroczystości zainaugurowano Mszą świętą w intencji Polaków i wolności Ojczyzny. Eucharystię uświetnił występ chóru Cantores Adalberti. Dalsza część obchodów miała miejsce pod tablicą pamięci, umieszczoną na serockim ratuszu, gdzie w obecności przedstawicieli władz samorządowych odbył się apel, złożono kwiaty oraz oddano salwę honorową. Na zakończenie zaproszono uczestników do Centrum Kultury i Czytelnictwa na wieczorny koncert.

Wprowadzeniem do obchodów Święta Niepodległości był odbywający się w Wieliszewie XVI Festiwal Pieśni i Tańców Polskich. 11 listopada br. gminne uroczystości tradycyjnie rozpoczęto Mszą świętą w kościele św. Bartłomieja w Janówku Pierwszym oraz złożeniem kwiatów pod pomnikiem na skwerze im. ks. Jana Trzaskomy. Mieszkańcy Wieliszewa uczcili ”urodziny Polski” wypuszczając w niebo białe i czerwone balony oraz poprzez organizację konkursu patriotycznego „Kocham Cię, Polsko”, w którym udział wzięli uczniowie szkół z terenu gminy Wieliszew. Okazją do złożenia hołdu walczącym za wolność Polski był II Bieg Niepodległości, który 13 listopada br. zorganizowano w Janówku Pierwszym.