Na obszarze województwa mazowieckiego utrzymują się wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza. Aby zminimalizować ich negatywny wpływ na zdrowie, należy stosować się do poniższych zaleceń wydanych przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, kobiety w ciąży, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy, powinny podjąć następujące środki ostrożności:
1. unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń,
2. ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń,
3. osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy,
4. zaniechać palenia papierosów.
W przypadku pogorszenia stanu zdrowia należy skontaktować się z lekarzem. Osoby udające się do pracy, szkół itp. ograniczyć ruch samochodowy i przesiąść się do komunikacji miejskiej lub tak organizować przejazd autem, aby zabierać maksymalną liczbę pasażerów. W przypadku przekroczenia poziomów informowania lub alarmowych wydane zostaną stosowne komunikaty.
Aktualne wyniki pomiarów powietrza znajdują się na stronie:
http://sojp.wios.warszawa.pl/index.php?page=raport-dobowy