16 sierpnia 2017
Obchody 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Nieporęcie

W Nieporęcie odbyły się uroczystości z okazji 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Jak co roku mieszkańcy uczcili pamięć o heroizmie żołnierzy i bohaterów tamtych wydarzeń.                                      


W tegorocznych obchodach uczestniczyli przedstawiciele środowisk kombatanckich, władz samorządowych z terenu gminy i powiatu, wojska, straży, harcerstwa, instytucji, stowarzyszeń i mieszkańcy oraz Kompania Honorowa z 9. Batalionu Dowodzenia pod dowództwem kpt. Stanisława Wiszniewskiego.

Uroczystości z okazji 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej odbyły sie pod pomnikiem 28. Pułku Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej


W pierwszym dniu obchodów, 14 sierpnia br. delegacje złożyły kwiaty w znajdujących się na terenie gminy Nieporęt miejscach upamiętniających wydarzenia 1920 roku - przy pomniku na Placu Wolności w Nieporęcie, pod pomnikiem Legionistów Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białobrzegach oraz przy Grobie Nieznanego Żołnierza na ul. Nowolipie. Centralnym punktem obchodów była wieczorna, uroczysta Msza święta polowa przy pomniku 28. Pułku Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej, celebrowana przez księży parafii z terenu gminy Nieporęt. Po nabożeństwie i wysłuchaniu hymnu państwowego rozpoczęła się część patriotyczna uroczystości. Przemówienie okolicznościowe wygłosił Wójt Gminy Nieporęt Sławomir Maciej Mazur. Apel Pamięci Oręża Polskiego, po którym wybrzmiała salwa honorowa, odczytała ppor. Martyna Winiarska z 9. Batalionu Dowodzenia w Białobrzegach. O oprawę artystyczną zadbali chór Echo Nieporętu oraz zespół Młodzież 50+. Po oficjalnych uroczystościach uczestnicy obchodów mogli skosztować wojskowej grochówki.

15 sierpnia br. w południe odbyła się Msza św. w kościele w Stanisławowie Pierwszym, po której złożono  kwiaty pod tablicą upamiętniającą poległych za Ojczyznę. Następnie odbył się koncert słowno-muzyczny w ramach III edycji Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej Powiatu Legionowskiego.

Bitwa Warszawska zwana także „Cudem nad Wisłą” została stoczona w dniach 13–15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wygrana w starciu zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości, powstrzymała pochód Armii Czerwonej na zachód i tym samym uratowała Europę przed bolszewizmem.

 

{gallery}powiat2/pliki/galeria/2017/obchody_bitwy_warszawskiej{/gallery}